Nierówne traktowanie w komunikacji miejskiej. Radna wyszła z inicjatywą 

KS
KS
komunikacja miejska
(fot. Zdjęcie poglądowe)

--- Reklama ---

W Krakowie dzień bezpłatnej komunikacji miejskiej występuje klika razy w roku. Miasto wtedy musi liczyć się ze stratami w okolicach 600 tys. złotych. W te dni pokrzywdzeni są pasażerowie, którzy korzystają z biletów okresowych. Krakowska radna wyszła z ciekawym rozwiązaniem. 

Radna Anna Bałdyga w swojej interpelacji zwraca się do prezydenta Krakowa, aby powrócić do tematu sprawiedliwego traktowania wszystkich użytkowników komunikacji miejskiej. Związane jest to z możliwością wydłużenia terminu ważności biletów okresowych komunikacji miejskiej z uwagi na dni wprowadzenia bezpłatnej komunikacji.

Gmina Kraków organizuje dni bezpłatnej komunikacji miejskiej średnio kilka-kilkanaście razy do roku. Wynika to zarówno ze stałych okazji jak np. „Europejski dzień bez samochodu” obchodzony corocznie 22 września jak i sytuacji spontanicznych np. każdorazowo ze względu na przekroczenie stężenia pyłówPM10powyżej 150 µg/m3. – tłumaczy krakowska radna. 

Wierni klienci są pokrzywdzeni

Kiedy organizowany jest dzień bezpłatnej komunikacji miejskiej, osoby posiadające bilety okresowe nie są w nim uwzględniane. Jak pisze Anna Bałdyga, są to przecież najwierniejsi „klienci”, którzy na poważnie potraktowali apel o pozostawienie indywidualnych środków transportu i korzystanie z transportu publicznego. Robią to bardzo regularnie, a w większości przypadków nawet kilka razy dziennie, a nie tylko od „święta” jak jest bezpłatny dzień. 

Osoby posiadające bilety okresowe otrzymują korzystne ceny biletów, natomiast później są notorycznie pomijane przy jednorazowych akcjach promujących transport publiczny. 

Teraz gdy możliwości technologiczne naliczania dodatkowych dni mogą być znacznie bardziej dostępne niż przed kilku laty, a przede wszystkim, ze względu na coraz częściej pojawiający się temat podwyżek cen biletów okresowych, powinno się wrócić do tematu sprawiedliwego traktowania wszystkich użytkowników komunikacji miejskiej – dodała radna. 

Krakowska radna miejska pyta również m.in. o to czy technicznie jest możliwe by naliczać dodatkowe dni ważności biletów okresowych, już po dokonaniu zakupu przez ich użytkowników, a także czy jest realna szansa, aby w krótkim okresie – rok lub dwa lata – wypracować taką funkcjonalność w systemie obsługi kart miejskich. Bałdyga pyta również o to czy system byłby w stanie wysyłać użytkownikom powiadomienia w aplikacji na telefon za każdym razem, gdy dodatkowy dzień jest naliczany. 

Darmowa komunikacja miejska

W 2024 r. (stan na dzień 30 listopada) były dotychczas 3 dni, gdy obowiązywały bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej w Krakowie. Był to Dzień bez Samochodu i 2 dni smogowe. W 2023 r. 1 dzień (Dzień bez Samochodu), w 2022 r. 1 dzień (Dzień bez Samochodu) i w 2021 r. 4 dni: Dzień bez Samochodu i 3 dni smogowe. 

Aktualnie funkcjonujący system dystrybucji biletów KMK nie oferuje możliwości automatycznego przedłużania biletów już zakupionych przez pasażerów – wyjaśnia w odpowiedzi na interpelację zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Kracik. 

Posiadanie ważnego biletu okresowego KMK nie stanowi podstawy do przedłużenia ważności tego biletu (rekompensaty, zwrotu środków) w przypadku, gdy w okresie trwania ważności uruchomiona zostanie usługa bezpłatnej KMK. Pasażer decydując się na zakup biletu okresowego z góry zna cenę i liczbę dni, w tym konkretny termin obowiązywania biletu oraz akceptuje aktualne zasady zawarte w przepisach taryfowych – tłumaczy zastępca prezydenta Krakowa.

Straty w budżecie Miasta Krakowa z tytułu bezpłatnej komunikacji miejskiej
w Krakowie w obecnym formacie (tj. biorąc pod uwagę tylko bilety do kasowania)
szacowane są na ok. 600 tys. zł dziennie. Całość kosztów do poniesienia z tytułu wprowadzenia 1 dnia bezpłatnej komunikacji miejskiej, obejmującej zarówno bilety do kasowania, jak i okresowe, może wynieść ponad 1,1 mln zł.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *