Nowe warunki dla dorożek na Rynku Głównym. Co się zmieni? 

KS
KS
dorożki

Urząd Miasta Krakowa ogłosił przetarg ustny nieograniczony na przyznanie uprawnień do korzystania z miejsc postojowych dla dorożek na Rynku Głównym na lata 2025-2027. Pojawią się również regulacje, które mają być związane z poprawieniem dobrostanu koni. 

Temat dorożek w Krakowie, to wiele niosących się za sobą kontrowersji i dyskusji. Wiele osób uważa, że taka forma transportu jest zła. Według nich konie pracują w trudnych warunkach, a szczególnie wtedy kiedy temperatury są bardzo wysokie.  

Jakie zmiany czekają dorożkarzy?

Ogłoszony przetarg przez miasto odbędzie się 27 listopada, a zwycięzcy uzyskają prawo do zawarcia umowy cywilnoprawnej z Gminą Miejską Kraków.

Postój jak dotychczas będzie zlokalizowany na odcinku od wlotu ul. Szewska do wlotu ul. św. Jana na Rynku Głównym. W ramach przetargu udostępnione zostanie 26 miejsc postojowych dla dorożek na Rynku Głównym, z których 13 przypada na dni parzyste miesiąca, a pozostałe 13 na dni nieparzyste. 

„Mając na uwadze przede wszystkim dobrostan zwierząt oraz jeszcze większe niż dotychczas podniesienie standardów świadczenia usług przez krakowskich dorożkarzy, zostały wprowadzone zmiany w postępowaniu przetargowym, jak i w warunkach umowy, jaka będzie podpisywana z przedsiębiorcami–dorożkarzami” – informuje Urząd Miasta Krakowa.

Aktualnie postój dla dorożek działa w godz. 9.30–24.00, natomiast od 2025 r. postój będzie funkcjonować w godz. 12.00–24.00. Zgodnie z aktualną umową dorożkarze w sytuacji, gdy temperatura na termometrze zawieszonym na Sukiennicach przekroczy 28°C, mają zakaz korzystania z postoju głównego w godz. 13.00–17.00. W celu zwiększenia ochrony dobrostanu koni w przyszłych umowach zakaz postoju na Rynku Głównym w związku z wysoką temperaturą będzie obowiązywał dorożkarzy w godz. 12.00–18.00. 

Wysokie temperatury

W przypadku wystąpienia wysokich temperatur nadal będzie obowiązywał nakaz zjechania z postoju głównego na wyznaczone postoje zastępcze w cieniu Plant pomiędzy ul. Sienną, a Mikołajską, pomiędzy ul. Podzamcze, a Poselską, a także przy ul. Mikołajskiej (plac Mariacki). Postój zastępczy przy Barbakanie zostanie zlikwidowany od 2025 r. Dotychczas wraz z postojem głównym zamykano postój zastępczy przy ul. Mikołajskiej (plac Mariacki). Natomiast w przyszłej umowie dodano zapis, który podkreśla możliwość zamknięcia wszystkich postojów zastępczych w związku z zamiarem zamykania wszystkich postojów szczególnie w upalne dni. 

Pojazdy zaprzęgowe, które będą mogły korzystać z miejsc postojowych, muszą spełniać określone wymagania techniczne i estetyczne. Dopuszczalne są dwa typy pojazdów – „Victoria” oraz „Lando” – w określonych kolorach: czarnym, białym, beżowym, bordowym, ciemnobrązowym i ciemnozielonym. Oznakowanie dorożek (numery boczne) zwiększą się o 50 procent.

Cena wywoławcza miejsca postojowego

Cena wywoławcza dla każdego z miejsc postojowych wynosi 6 000 zł netto za każdy miesiąc. Kwota ta jest obciążona podatkiem VAT. Przed przystąpieniem do przetargu oferenci muszą wpłacić wadium w wysokości 18 000 zł do 18 listopada br. 

Przedsiębiorcy, którzy wygrają przetarg, nabędą prawo do zawarcia umowy cywilnoprawnej z Gminą Miejską Kraków. Do zawarcia umowy wymagane będzie dostarczenie m.in. paszportów koni z wpisem badań weterynaryjnych, zaświadczeń o niekaralności, zdjęć pojazdów zaprzęgowych, a także dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań weterynaryjnych dotyczących stajni, w których konie przebywają. 

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *