21 kwietnia 2025 roku, w Poniedziałek Wielkanocny, świat obiegła wiadomość o śmierci papieża Franciszka. W dniu jego odejścia wracamy pamięcią do wyjątkowych chwil, gdy Ojciec Święty odwiedził Kraków i Małopolskę podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Były to dni, które na zawsze zapisały się w historii miasta i w sercach milionów młodych ludzi z całego świata.
Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie – Franciszek wsiadł w… tramwaj
Światowe Dni Młodzieży 2016 odbyły się w Krakowie i okolicach od 26 do 31 lipca. To było jedno z największych wydarzeń religijnych i społecznych w historii Małopolski – szacuje się, że do stolicy regionu przyjechało aż trzy miliony pielgrzymów z całego świata, by spotkać się z papieżem Franciszkiem i wspólnie przeżywać hasło „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
Czytaj także: Kraków żegna papieża Franciszka. O 12 zabił Dzwon Zygmunta. O 17:30 msza na Wawelu.
Wydarzenia rozpoczęły się uroczystą mszą otwarcia na krakowskich Błoniach, którą celebrował kardynał Stanisław Dziwisz w obecności 200 tysięcy wiernych. Jednak to wizyta papieża Franciszka była kulminacją całego tygodnia. Ojciec Święty przyleciał do Polski 27 lipca, a już dzień później, 28 lipca, został uroczyście powitany w Krakowie. Otrzymał klucze do miasta i – jako pierwszy papież w historii – przejechał tramwajem na Błonia, gdzie spotkał się z młodzieżą. Ten symboliczny gest pokazał jego bliskość i otwartość na ludzi.
Papież Franciszek do młodych: „Nie poddawajcie się przed walką”
Podczas spotkań z młodzieżą z całego świata papież Franciszek wielokrotnie podkreślał, jak ważna jest odwaga, otwartość i zaangażowanie młodych ludzi w życie społeczne i religijne. W orędziu przed Światowymi Dniami Młodzieży mówił: „Spotykam wielu młodych, którzy mówią, że są zmęczeni życiem w tak bardzo podzielonym świecie, w którym ścierają się zwolennicy różnych poglądów, jest wiele wojen, a niektórzy używają nawet swojej religii do usprawiedliwienia przemocy”. W Krakowie, przemawiając do setek tysięcy młodych na Błoniach, Ojciec Święty apelował: „Chcę też wam wyznać coś innego, czego nauczyłem się przez te lata. Napełnia mnie bólem, gdy spotykam ludzi młodych, którzy zdają się być przedwczesnymi ‘emerytami’. Martwi mnie, gdy widzę ludzi młodych, którzy ‘rzucili ręcznik’ przed rozpoczęciem walki. Którzy się ‘poddali’, nie rozpocząwszy nawet gry. (…) To trudne, a zarazem jest dla nas wyzwaniem, kiedy ludzie młodzi porzucają swoje życie w poszukiwaniu ‘oszołomienia’ czy też owego wrażenia, że żyją”.
Wielu uczestników wspomina dziś papieża Franciszka jako człowieka, który nie wywyższał się, był blisko ludzi i potrafił dotrzeć do młodych nie tylko słowem, ale i przykładem. Jego nauki, pełne prostoty i pokory, inspirowały do działania, do otwartości na drugiego człowieka i do szukania sensu życia w służbie innym.
Czytaj także: Dwaj kardynałowie z Małopolski wybiorą papieża. Kim są Grzegorz Ryś i Stanisław Ryłko?
Najważniejsze momenty wizyty papieża Franciszka w Małopolsce
W trakcie Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek odwiedził nie tylko Kraków, ale i inne ważne miejsca w Małopolsce. 28 lipca rano odwiedził Klasztor Sióstr Ofiarowania przy ul. św. Jana, spotkał się z chorym kardynałem Franciszkiem Macharskim w Szpitalu Uniwersyteckim, a następnie udał się do Częstochowy. 29 lipca modlił się w Auschwitz-Birkenau, odwiedził pacjentów szpitala w Prokocimiu i przewodniczył Drodze Krzyżowej na Błoniach. 30 lipca był dniem wizyty w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz w Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie papież spotkał się z młodzieżą, spowiadał i przewodniczył czuwaniu modlitewnemu w Brzegach, które zgromadziło 1,5 miliona wiernych.
Kulminacją Światowych Dni Młodzieży była uroczysta msza święta na Kampusie Miłosierdzia w Brzegach 31 lipca 2016 roku. Papież Franciszek powiedział wtedy: „Moglibyśmy powiedzieć, że Światowy Dzień Młodzieży, rozpoczyna się dziś i trwać będzie jutro, w domu, bo od teraz to tam Jezus chce ciebie spotykać. Pan nie chce zostać tylko w tym pięknym mieście albo w miłych wspomnieniach, ale chce przyjść do twego domu, być obecnym w twoim codziennym życiu: w nauce, studiach i pierwszych latach pracy, przyjaźniach i uczuciach, planach i marzeniach”.
Czytaj także: Papież Franciszek nie żyje. W 2016 odwiedził Małopolskę.
Dziedzictwo papieża Franciszka w Małopolsce
Dziś, w dniu śmierci papieża Franciszka, Kraków i Małopolska wracają pamięcią do tych wyjątkowych dni, kiedy Ojciec Święty był tu obecny. Pozostawił po sobie nie tylko wspomnienia tłumów na Błoniach i w Brzegach, ale przede wszystkim przesłanie o miłosierdziu, pokoju i solidarności, które na długo pozostanie w sercach uczestników Światowych Dni Młodzieży. Jego pontyfikat i wizyta w Małopolsce stały się symbolem otwartości, dialogu i nadziei – wartości, które dziś, w dniu jego odejścia, nabierają szczególnego znaczenia.