Najnowsza filia Biblioteki Kraków – nazwana filią „Gotyk”, rozpoczęła działalność 15 maja. W uroczystym otwarciu, poza przedstawicielami Biblioteki Kraków wziął udział także prezydent Aleksander Miszalski.
Filia nr 57 „Gotyk”, zlokalizowana przy ul. Meiera 16c to 10 tys. książek, przyjazna przestrzeń dla czytelniczek i czytelników w każdym wieku. Dodatkowo znajduję się w niej pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem czy miejsce do pracy indywidualnej. Występuję również nawiązanie do dziedzictwa i krakowskiej historii żółtej ciżemki.
– Biblioteki się zmieniają, stają się miejscami, w których nie tylko pożycza się książki, ale też miejscami, gdzie integruje się społeczność lokalna, gdzie realizowane są działania edukacyjne, gdzie można się spotykać. Biblioteka Kraków to nowa filia, a także dodatkowa działalność: konkursy, nagrody, miesięcznik. Cieszę się, że nową placówką na osiedlu Gotyk nawiązujemy do nowoczesnych trendów, a jednocześnie do tradycji, do „Historii żółtej ciżemki” − powiedział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski gratulując dyrekcji i pracownikom nowej filii i dodając, że to pierwsza inauguracja miejskiej placówki, w której bierze udział jako prezydent Krakowa.
Prace nad biblioteką
Prace remontowe i wykończeniowe zakończyły się w kwietniu 2024 r. Koszty prac adaptacyjnych, montażu oświetlenia i elementów wyposażenia oraz zakupu mebli wyniosły prawie 600 000 zł. Te koszty zostały pokryte z dotacji przekazanych bibliotece z budżetu miasta. Sprzęt komputerowy zakupiono ze środków pozyskanych w ramach projektu „E-usługi w Bibliotece Kraków wraz z wdrożeniem nowoczesnej infrastruktury informatycznej”,
Prace adaptacyjne rozpoczęły się w 2023 roku. Opracowano również projekt aranżacji wnętrza zawierający strefę dla młodzieży oraz strefę dla najmłodszych i ich rodziców połączoną z toaletą dla dzieci i pokoikiem dla rodzica z dzieckiem. Wnętrze biblioteki dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu.
Nowej filii dodano przydomek „Gotyk”− od nazwy osiedla, na którym powstała. Ale to niejedyne historyczne nawiązanie. Ważną rolę odgrywa tu kojarzący się z okresem gotyku bucik, czyli ciżemka zza słynnego ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim.
Źródło: Kraków.pl