Minął już rok, odkąd Kraków stracił jedną ze swoich najbardziej charyzmatycznych postaci. Na grobie Jerzego Stuhra władze miasta zapaliły znicz. Aktor na zawsze będzie w pamięci mieszkańców Krakowa i nie tylko.
W środę, 9 lipca, mija pierwsza rocznica śmierci Jerzego Stuhra. W tym symbolicznym dniu Kraków uczcił pamięć artysty, na jego grobie na cmentarzu Rakowickim został zapalony znicz od władz miasta.
Czytaj także: Trudna sytuacja na Podhalu. Przekroczony stan ostrzegawczy na Białym Dunajcu
Jeden z najwybitniejszych aktorów
Zobacz
Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Jako aktor zasłynął dzięki rolom w filmach nurtu „kina moralnego niepokoju” (m.in. „Wodzirej”, „Amator”) oraz komediach takich jak „Seksmisja”, „Kingsajz” i „Kiler”. Był również znany jako dubbingowy głos Osła w polskim „Shreku”.
Pierwszy wyreżyserowany przez niego film, według własnego scenariusza, powstał w 1995 r. Był to „Spis cudzołożnic” na podstawie powieści Jerzego Pilcha. Kolejne obrazy to: „Historie miłosne” (1997), a także „Pogoda na jutro” (2003) i „Korowód” (2007).
Jerzy Stuhr pozostawił po sobie ogromny dorobek – zarówno jako aktor, reżyser, scenarzysta, pedagog, jak i popularyzator kultury. W uznaniu zasług dla kultury narodowej, odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2006 roku był Członkiem Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.
Czytaj także: Nad Małopolską krążył samolot lecący do Egiptu. Powodem awaria
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas na Facebooku!