Pierwszy taki zabieg w Polsce. Wykonany w krakowskim szpitalu

KS
KS
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II odbył się pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia nowego bezelektrodowego dwujamowego stymulatora serca. 

Zabiegi z zastosowaniem nowej technologii stymulacji odbyły się równocześnie w krakowskim Szpitalu oraz w I Klinice Kardiologii przy ul. Długiej w Poznaniu. Był to jeden z dwóch pierwszych zabiegów tego typu w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. 

Stymulatory wszczepiane prosto do serca

W przeciwieństwie do tradycyjnych rozruszników serca, stymulatory bezelektrodowe są wszczepiane bezpośrednio do serca pacjenta przy użyciu minimalnie inwazyjnej procedury, niewymagającej znieczulenia ogólnego. Nie używa się do tego elektrod łączących generator impulsów z sercem. Bezelektrodowe rozruszniki serca umożliwiają uniknięcie najczęstszego rodzaju powikłań stałej stymulacji serca. 

Nowy system do stymulacji bezelektrodowej to nie jedna, ale dwie „kapsułki” o wielkości mniejszej niż bateria AAA (to około jednej dziesiątej wielkości tradycyjnego rozrusznika serca). Po zaimplantowaniu i aktywacji, stymulatory-kapsułki komunikują się ze sobą niskonapięciowymi impulsami w sposób zbliżony do alfabetu Morse’a.

Dzięki temu możliwa jest nie tylko stała stymulacja serca, ale także jednoczesna właściwa synchronizacja między pracą prawego przedsionka i prawej komory serca. Szacowany czas pracy baterii nowego systemu bezelektrodowego do stałej stymulacji serca jest porównywalny z urządzeniami tradycyjnymi, posiadającymi elektrody.

Wszystko poszło dobrze

Zabieg w ośrodku krakowskim wykonano w sali operacyjnej Oddziału Klinicznego Elektrokardiologii przez zespół elektrokardiologów w składzie: dr n. med. Krzysztof Boczar (operator) dr hab. n. med. mgr inż. Andrzej Ząbek (asysta), a także personel pielęgniarski bloku operacyjnego: mgr piel. Patrycja Meres-Jarocha, mgr piel. Zuzanna Beberok, a także technik RTG Stanisław Poręba, przy wsparciu przedstawicieli producenta stymulatora. Jak informują lekarze, po zabiegu pacjent czuje się dobrze i opuścił szpital w pierwszej dobie po wykonanej operacji. 

Innowacyjne rozruszniki serca zaprojektowano tak, aby można je było usunąć, jeśli zmienią się potrzeby terapeutyczne pacjenta lub będzie on potrzebować wymiany urządzenia w przyszłości.

fot. /Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II/

Źródło: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II 

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *