Urzędnicy odmówili zgody na utworzenie oficjalnej plaży dla nudystów nad Zalewem Bagry. Tymczasem nieformalna plaża działa tam od lat i ma swoich stałych bywalców.
Była szansa na legalna plażę dla nudystów
W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego projekt utworzenia oficjalnej plaży naturystycznej na południowo-zachodnim cyplu Zalewu Bagry miał szansę wygrać. Inicjatywa zakładała m.in. oznakowanie miejsca tablicami i regulaminem oraz wydzielenie strefy przyjaznej naturystom. Projekt szacowany na 40 000 zł, jednak przepadł na etapie weryfikacji urzędniczej.
Czytaj także: O krok od tragedii w Krakowie. Pijana osoba na moście mogła wpaść do Wisły
Plaża dla nudystów działa od lat, bez zgody miasta
Jednak taka plaża od lat jest już w Krakowie, ale działa nieoficjalnie. Rozebranie się na niej może grozić otrzymaniem mandatu. Jak podaje “Gazeta Krakowa”, rok temu na miejscu, ktoś pokusił się o oznaczenie tego punktu słupkami i tablicami.
“Byliśmy również w ten weekend, znaczniki zniknęły, ale widzieliśmy kilku naturystów pozbawionych odzienia” – relacjonuje “Gazeta Krakowska”.
Czytaj także: Romowie „terroryzują” Zakopane. Turyści w szoku
Odrzucono projekt w Budżecie Obywatelskim
Projekt zakłada utworzenie oficjalnej plaży naturystycznej na terenie Zalewu Bagry. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek. W MPZP „Bagry” wskazany teren oznaczony jest jako WS/ZP.1.
„Wydział Planowania Przestrzennego zaopiniował propozycję zadania negatywnie z uwagi na to, iż przedmiotowy teren (cypelek) znajduje się w strefie zieleni nadbrzeżnej, w której nie dopuszczono lokalizacji plaż (por. § 28 ust. 2 pkt 7)” – czytamy na stronie Budżetu Obywatelskiego.
Dodatkowo projekt został skonsultowany z kancelarią radcy prawnego, Z uzyskanych informacji wynika, iż plaża powinna zostać odpowiednio wyznaczona, posiadać tablice informacyjne oraz zostać odpowiednio odizolowana od części niewchodzącej w jej skład. Dodatkowo należy uchwalić odpowiedni regulamin, który unormuje zasady korzystania z obiektu. Obszar powinien być wyznaczony na podstawie przepisów Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne (Dz.U.2024.1087).
Opis projektu
Zalew Bagry to jedno z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych w Krakowie. Na jego południowo-zachodnim brzegu znajduje się półwysep otoczony szuwarami, który od lat jest miejscem wypoczynku dla naturystów. Obecnie brak oznakowania powoduje nieporozumienia – przypadkowe osoby, szukając ścieżki wokół jeziora, trafiają w to miejsce i są zaskoczone jego specyfiką. Półwysep jest bez przejścia więc nie da się tędy przejść wokół Bagrów.
Czytaj także: Osuwisko w Nowej Hucie. Wprowadzono ruch jednokierunkowy na ul. Petöfiego
Uzasadnienie projektu
Tradycja i społeczne zapotrzebowanie – miejsce od ponad 25 lat jest użytkowane przez naturystów, jednak brak formalnego statusu prowadzi do nieporozumień. Wzorem innych miast – w Polsce funkcjonują oficjalne plaże naturystyczne, np. w Łebie, czy Darłowo Kopania.
Autorzy uważają, że Kraków powinien dołączyć do tej listy. Poprawa komfortu i bezpieczeństwa – oficjalne oznakowanie miejsca zapobiegnie przypadkowym wizytom osób nieświadomych charakteru plaży i zwiększy akceptację społeczną.
Dzięki realizacji projektu Kraków zyska pierwszą oficjalną plażę naturystyczną, co podniesie atrakcyjność miasta jako miejsca tolerancyjnego i zwiększy świadomość na temat kultury naturystycznej.
Więcej na temat odrzuconego projektu znajduje się tutaj.
Czytaj także: Upał wraca do Krakowa. Miasto wystosowało ważny apel
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas na Facebooku!