Pozytywne efekty nocnej prohibicji. Służby interweniują dwukrotnie rzadziej

KS
KS
straż miejska

Minął rok od wprowadzenia w Krakowie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu. Służby mundurowe oraz pracownicy Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie odnotowały wymierne rezultaty wprowadzenia uchwały. 

1 lipca 2023 r. zaczęła obowiązywać uchwała Rady Miasta Krakowa, dotycząca ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży detalicznej alkoholu. Zakaz obowiązuje między północą a godz. 5.30, na terenie całego Krakowa, z wyłączeniem lokali gastronomicznych, m. in. restauracji i barów. 

Spadek liczby interwencji służb w godzinach obowiązywania uchwały 

Nastąpił bardzo znaczący spadek interwencji policji w godzinach obowiązywania uchwały o ograniczeniu sprzedaży. W ciągu 12 miesięcy obowiązywania uchwały (lipiec 2023 r. – czerwiec 2024 r.) liczba interwencji policji związanych ze spożywaniem alkoholu spadła o 48,5% w porównaniu do analogicznego okresu, kiedy uchwała nie obowiązywała. 

Odnotowano wyraźny spadek interwencji straży miejskiej w godzinach obowiązywania uchwały o ograniczeniu sprzedaży. Liczba zgłoszeń przyjętych przez straż miejską zmalała o 31,2% w ciągu 12 miesięcy obowiązywania uchwały. W porównaniu do analogicznego okresu, kiedy uchwała nie obowiązywała. W tym samym czasie liczba wykroczeń ujawnionych przez straż miejską zmalała o 47,9%. 

Spadek liczby interwencji służb w ciągu dnia 

Nastąpił znaczący spadek interwencji policji w ciągu całego dnia na terenie Krakowa. Liczby interwencji policji związanych ze spożywaniem alkoholu spadła o 30,9% w porównaniu do analogicznego okresu, kiedy uchwała nie obowiązywała. Odnotowano spadek wykroczeń ujawnionych przez straż miejską w ciągu całego dnia na terenie Krakowa o 1,6% w porównaniu do analogicznego okresu, kiedy uchwała nie obowiązywała. 

Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień 

W tym czasie nastąpił niewielki spadek liczby osób nietrzeźwych kierowanych do działu opieki MCPU w Krakowie: łącznie o 2,6%. Znacząco natomiast zmalała, bo o 23,3%, liczba przypadków zastosowania przymusu bezpośredniego w dziale opieki nad osobami nietrzeźwymi w MCPU w Krakowie. 

Źródło: Krakow.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *