Przerażające statystyki. Ludzie wciąż giną w taki sposób. Jak temu zapobiec?

KS
KS
Straż pożarna

Cichy zabójca, bo tak można nazwać czad, szczególnie niebezpieczny jest w sezonie grzewczym. Straż pożarna ostrzega przed silnie trującym gazem. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie w 2023 roku odnotowała aż 191 zdarzeń z tlenkiem węgla, w obecnym zgłoszono ich już 190. 

Tlenek węgla, czyli czad, to silnie trujący gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw (m.in. oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, drewna), spowodowanego dopływem zbyt małej ilości tlenu. Jest bezbarwny, bezwonny i lżejszy od powietrza, dzięki czemu szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu często nazywa się go „cichym zabójcą”. Dostając się do układu oddechowego, wiąże się z hemoglobiną ponad dwieście razy szybciej niż tlen i blokuje jego dopływ do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia czadem może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał i śmierć. 

Statystyki robią się niepokojące

Tylko w Małopolsce zdarzeń dotyczących tlenku węgla w tym roku odnotowano już ponad 330. Strażacy zaraportowali ponad 60 poszkodowanych i 2 ofiary śmiertelne. Skala żniwa, jakie zebrał tlenek węgla w poprzednim roku, to blisko 400 zdarzeń, 107 poszkodowanych i 2 ofiary śmiertelne. Sezon grzewczy 2024/2025 dopiero się rozpoczyna. Jest jeszcze czas, by się do niego przygotować i wykonać prace przeglądowe, zainstalować czujki – podkreśla małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Przemysław Przęczek. 

Jak zapobiec zatruciu tlenkiem węgla?

Przede wszystkim należy zapewnić stały dopływ świeżego powietrza oraz upewnić się, że wszystkie urządzenia i instalacje grzewcze są sprawne. Konieczne są regularne przeglądy kominów i wentylacji. Nie należy też zaklejać ani zasłaniać kratek wentylacyjnych. Aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko zatrucia, warto zainstalować czujki dymu oraz czujki tlenku węgla, które natychmiast ostrzegą nas o niebezpieczeństwie. 

Co zrobić jak osoba zatruje się czadem? 

Osobie zatrutej czadem należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza, a także jak najszybciej wynieść ją w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze. Dodatkowo trzeba rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia 

Po wykonaniu tych czynności wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112). Jeżeli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca. 

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *