Nad Krakowem wzniesie się tajemniczy samolot. Ma to związek z lotniczymi zdjęciami termowizyjnymi sieci ciepłowniczej. Ze względu na konieczność spełnienia kilku warunków, terminu lotu nie może być z góry zaplanowany. Oznacza to, że mieszkańcy mogą w każdym momencie ujrzeć maszynę na niebie.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie podpisało umowę na wykonanie specjalistycznych lotniczych zdjęć termowizyjnych sieci ciepłowniczej do końca lutego 2025 r. Wykonanie zdjęć ma na celu uzyskanie mapy termicznej sieci ciepłowniczej, ze wskazaniem miejsc o podwyższonych stratach ciepła. Dodatkowym atutem jest jednoczesne pozyskanie danych dla całego systemu.
Dzięki zdjęciom, a także późniejszej analizie zostaną wskazane miejsca potencjalnych awarii sieci oraz odcinki rur o pogorszonej izolacji.
Niespodziewany lot
Ze względu na ściśle określone warunki atmosferyczne umożliwiające zrobienie zdjęć, terminu lotu nie można z góry zaplanować. Dlatego MPEC prosi mieszkańców o wyrozumiałość i nie panikowanie. Już po raz trzeci spółka zleciła taką usługę. Jednak, po upływie prawie trzech lat rurociągi się zestarzały, przybyło także wiele kilometrów nowej sieci. Analiza danych dostarcza wielu cennych informacji o sieci, niemożliwych do pozyskania w inny sposób. Stąd decyzja, aby w tym roku powtórzyć pomiary.
Dla uzyskania prawidłowego obrazu sieci, zdjęcia można wykonać wyłącznie w ściśle określonych warunkach:
- pora nocna (od godz. 3.00 po zachodzie Słońca do wschodu Słońca)
- temperatura zewnętrzna: podczas wykonywania zdjęć poniżej 0 st. C. oraz niska temperatura w dniu poprzedzającym loty (w ciągu dnia nie wyższa niż 5 st. C.
- brak pokrywy śnieżnej
- brak zachmurzenia poniżej pułapu lotu
- brak opadów w tym mgły w trakcie pomiarów, brak opadów w dniu poprzedzającym
- wilgotność względna <75% .
Wykonywanie zdjęć w porze dziennej jest niemożliwe, gdyż Sońce zbyt nagrzewa powierzchnię i obraz termowizyjny nie wskaże przebiegu sieci ciepłowniczej.
Samolot w czasie lotu na wysokości około 600 m robi zdjęcia kolejnym pasom miasta. Po przetworzeniu zdjęć uzyskuje się termiczny obraz miasta, którego skala dostosowana jest do potrzeb MPEC. Tak opracowana mapa termowizyjna stanowi warstwę w systemie GIS funkcjonującym w Spółce.
Źródło: Kraków.pl