Rośnie zagrożenie powodziowe na Podhalu. Stan ostrzegawczy jest przekroczony na Białym Dunajcu – stacja Zakopane-Harenda.
Jak informuje Urząd Wojewódzki, największe sumy opadu wystąpiły w zlewni Górnego Dunajca w Tatrach – 64,4 mm w Poroninie, w ciągu 12 godzin największe wzrosty stanów wód wystąpiły na Białym Dunajcu do 74 cm.
Przekroczony stan ostrzegawczy na Białym Dunajcu
Portal Tatromaniak pokazał nagranie, na którym widać obecny stan Białego Dunajca w Poroninie.
Na szczęście sytuacja na zbiornikach jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Wszystkie zbiorniki mają pojemności powodziowe większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą. Ze zbiornika Dobczyce utrzymywany jest zwiększony odpływ 8,4 m3/s. Stan potoku Malinówka i rzeki Serafa powyżej suchych zbiorników w strefie stanów niskich. Zbiorniki suche Malinówka 1, 2, 3, Bieżanów i Serafa 2 puste, brak piętrzenia.
158 interwencji straży pożarnej
Od północy 8 lipca strażacy podjęli 158 interwencji, w tym 110 do wiatrołomów i 13 do podtopionych dróg. W działaniach uczestniczyło ponad 930 strażaków PSP i OSP oraz ponad 200 pojazdów PSP i OSP. Nie ma osób poszkodowanych. Najwięcej interwencji w rejonach: bocheńskim, brzeskim, krakowskim.
W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach jest mokro, ślisko (szczególnie na kamieniach), a na odcinkach leśnych zalega dużo błota. Utrudnieniem jest woda spływająca szlakami. W potokach utrzymuje się podwyższony poziom wody i miejscami występują podtopienia szlaków, uniemożliwiające ich przejście. Padający deszcz i niski pułap chmur w wyższych partiach Tatr ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń.