Uniwersytet Jagielloński buduje kampus Collegium Medicum. Nowoczesny budynek może powstać tylko dzięki rządowemu wsparciu.
Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna budowę drugiego budynku kampusu Collegium Medicum w Krakowie-Prokocimiu. W piątek 29 listopada odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budynek dydaktyczny B.
UJ buduje nowoczesny kampus
Nowoczesny obiekt o powierzchni ponad 23 tys. m² będzie miejscem pracy i nauki dla około 3 tysięcy osób, w tym 300 nauczycieli i 2,5 tysiąca studentów. Powstaną tu zaawansowane laboratoria, sale symulacji medycznej, sale rozszerzonej rzeczywistości, sale wykładowe i pomieszczenia administracyjne.
-Rozbudowa Kampusu Medycznego jest strategiczną inwestycją dla rozwoju miasta i Małopolski – podkreśla prof. Maciej Małecki.
-Potrzeby mieszkańców w zakresie kształcenia kadry medycznej rosną ze względu na zmiany demograficzne i zwiększającą się liczbę chorób cywilizacyjnych – dodaje.
Potrzeba pieniędzy na budowę kampusu
Uczelnia potrzebuje 250 milionów złotych. Premier Donald Tusk przeznaczył 1,5 miliarda złotych dla polskich uczelni, z czego UJ otrzyma 182 miliony. Władze Collegium Medicum liczą, że środki pokryją przynajmniej połowę brakującej kwoty.
-Niecierpliwie czekamy na konkurs z funduszy Krajowego Planu Odbudowy – mówi prof. Małecki. Budynek A ma być gotowy w połowie 2025 roku, cały kampus – do 2027 roku.
UJ może liczyć na wsparcie najważniejszych polityków w kraju. Radni Krakowa zaapelowali do rządu o wsparcie projektu. O uzyskanie potrzebnych środków walczy między innymi Katarzyna Matusik-Lipiec. To posłanka z Krakowa, która pojawiła się na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego.
Inwestycja pozwoli przenieść jednostki z przestarzałych budynków i stworzyć nowoczesną przestrzeń naukowo-dydaktyczną, integrując działalność uczelni z pracą okolicznych szpitali uniwersyteckich.