Zbadano konie dorożkarzy. Zwierzęta nie są przeciążone, bo Kraków wprowadził surowe zasady.
Kraków wprowadza szereg regulacji mających na celu ochronę koni dorożkarskich pracujących na Rynku Głównym. Umowy z dorożkarzami określają zasady pracy zwierząt, w tym ograniczenia w przypadku wysokich temperatur. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie wykazały, że konie nie są przeciążane pracą.
Nie tak prosto o licencję na dorożkę
Decyzje o zamknięciu postoju dorożek podejmowane są na podstawie prognoz IMGW. W upalne dni miasto udostępnia dodatkowe punkty poboru wody dla koni. W czerwcu i lipcu br. postój był zamknięty łącznie przez 22 dni ze względu na wysokie temperatury.
Dorożkarze mogą korzystać tylko z koni posiadających aktualne badania i dopuszczenie do pracy przez weterynarza. Obowiązuje też zakaz zaprzęgania źrebnych klaczy.
W ostatnich dwóch miesiącach postój dla dorożek na Rynku Głównym w związku z upałami był zamknięty łącznie przez 22 dni – przez 9 dni w czerwcu (9 czerwca, 18–19 czerwca, 21 czerwca, 26–30 czerwca) oraz przez 13 dni w lipcu (6 lipca, 9–16 lipca, 21–22 lipca oraz 27–28 lipca), każdorazowo w godz. 9.30–19.30.