W sobotę 6 lipca do City Helpers, którzy pełnili w sobotę dyżur na Starym Mieście, dołączył Stanisław Mazur, zastępca prezydenta Krakowa. Samorządowiec towarzyszył w interwencjach miejskich pomocników.
Stanisław Mazur wcielił się w rolę jednego z miejskich pomocników, by zobaczyć z bliska jak wygląda ich praca, a także jakie najczęściej podejmują interwencje.
Miejscy pomocnicy już po raz czwarty dbają o komfort mieszkańców i turystów na Starym Mieście oraz Kazimierzu. Podobnie jak w roku ubiegłym, dyżury pełnią w dni powszednie od godz. 13.00 do 21.00, a w weekendy do godz. 1.00 w nocy. Ich praca koncentruje się nie tylko na reakcji na niewłaściwe zachowania w centrum miasta, ale także udzielaniu informacji gościom oraz zachęcaniu ich do odkrywania mniej znanych atrakcji Krakowa. Jak sami podkreślają, w tej edycji zwracają szczególną uwagę na hałas. Może być on generowany m.in. przez zbyt głośną muzykę, która wydobywa się z lokali usługowych. Wówczas, mamy do czynienia z łamaniem zasad parku kulturowego, o czym należy poinformować przedsiębiorców.
Dyżur na Rynku Głównym
W sobotni wieczór do miejskich pomocników, pełniących dyżur na Rynku Głównym, dołączył Stanisław Mazur, zastępca prezydenta Krakowa. To była okazja do przyjrzenia się specyfice tej pracy oraz spotkania z gośćmi, którzy zwłaszcza teraz licznie odwiedzają nasze miasto.
– To było dla mnie wyzwanie i nowa rola. Towarzyszyłem City Helpers w wykonywaniu ich zadań. Interweniowali m.in. w sprawie głośnej muzyki, która wybrzmiewała późnym wieczorem z jednego z pubów. Zwrócili także uwagę właścicielowi lokalu z przekąskami, że panuje tam nadmierny hałas. Skutecznie! Widać, że do miejskich pomocników podchodzi wielu turystów z pytaniami dotyczącymi miasta. Zobaczyłem, że nie trzeba mieć na sobie munduru, by dbać o porządek. A miejscy pomocnicy pomagają i turystom, i mieszkańcom. Wykonujecie świetną pracę. Dziękujemy! – zaznaczył Stanisław Mazur.
City Helpers
City Helpers to projekt realizowany pod szyldem akcji „Respect Kraków”, której celem jest budowanie wizerunku Krakowa jako miasta przyjaznego i otwartego, a jednocześnie Kraków przypomina o podstawowych zasadach, takich jak szanowanie ciszy nocnej, niezaśmiecanie miasta oraz niespożywanie alkoholu w miejscach publicznych. W tym roku miejscy pomocnicy, czyli 25 osób, będą obecni na ulicach miasta od 15 czerwca do 1 września.
fot. /Lokalna Organizacja Turystyczna/
Źródło: Kraków.pl