Rząd walczy z oszustami. Można zastrzec PESEL

FK
FK
fot: gov.pl

Obserwuje się coraz więcej wyłudzeń. Co robić, żeby nie paść ofiarą oszustów?

Od 1 czerwca zmieniło się prawo. Wszystkie instytucje finansowe, zajmujące się między innymi udzielaniem pożyczek i kredytów muszą sprawdzać numer PESEL klientów. Nakaz obowiązuje również notariuszy i operatorów telekomunikacyjnych.

Zastrzeżenie PESEL-u to obrona przed wyłudzeniami

Zastrzeżenie numeru ma sprawić, że nie będą posługiwali się nim przestępcy.

– Zachęcamy każdego do zastrzeżenia swojego numeru PESEL, dzięki temu można uniknąć ryzyka i odpowiedzialności w przypadku gdy przestępca posłuży się tożsamością obywatela i zaciągnie na jego dane kredyt lub pożyczkę, ale także gdy będzie próbował wyrobić sobie duplikat jego karty SIM. To zastrzeżenie można w każdego chwili cofnąć. Najłatwiej zrobić to przez aplikację mObywatel, ale można także w serwisie internetowym oraz bezpośrednio w urzędzie gminy – mówi wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.  

Do zastrzeżenia PESEL-u namawia Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. I przedstawia korzyści:

Dlaczego warto zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel 2.0?
Zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza przed bezprawnym wykorzystaniem go przez innych. Warto więc mieć zastrzeżony PESEL cały czas i jedynie cofać zastrzeżenie, gdy jest to niezbędne. Dzięki temu nikt nie wykorzysta numeru PESEL, nawet gdy go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie kredytu, ani nie otrzyma duplikatu karty SIM.

Osoba, która zastrzegła swój numer PESEL nadal może:
•    pójść do lekarza,
•    zrealizować receptę,
•    kupić bilety lotnicze,
•    załatwić sprawę w urzędzie,
•    głosować w wyborach.

Czy możesz cofnąć zastrzeżenie PESEL?
W każdej chwili można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Można zrobić to, wybierając jedną z dwóch opcji:
•    bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia – oznacza, że PESEL przestanie być chroniony aż do czasu ponownego zastrzeżenia,
•    czasowe cofnięcie zastrzeżenia – w tej opcji aplikacja poprosi o wyznaczenie dnia i godziny, kiedy PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o ponownym włączeniu ochrony.


Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *