W trakcie konferencji prasowej, zorganizowanej 7 maja w pałacu Potockich, Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje za najlepszy tom poetycki wydany w 2024 roku. O tym, która z pięciu wybranych pozycji otrzyma tegoroczną Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, dowiemy się w czerwcu, w czasie Festiwalu Miłosza.
Kolejna edycja prestiżowego konkursu poetyckiego
W tym roku przypada XIII odsłona Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Podczas konferencji prasowej członkini kapituły Nagrody Anna Marchewka, sekretarzyni Nagrody Joanna Bociąg, kurator Festiwalu Miłosza Szymon Kloska, a także występujący w imieniu Zarządu Fundacji Michał Rusinek, zaprezentowali nominowane do nagrody dzieła, podkreślając jednocześnie wyzwania związane z ich wyborem.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 257 polskich tomów poezji wydanych w roku 2024. Po zapoznaniu się ze wszystkimi tytułami kapituła spotkała się po raz pierwszy w lutym, aby zadecydować, które książki przejdą do kolejnego etapu. Listę 61 tomów zakwalifikowanych do drugiego etapu ogłosiliśmy 20 lutego. 7 maja na konferencji prasowej poznaliśmy nominowanych do Nagrody. Kapituła wyłoniła piątkę nominowanych podczas kwietniowych obrad w Krakowie. Tegoroczne obrady przebiegały w spokojnej atmosferze, co nie znaczy, że zdanie jurorek i jurorów było jednomyślne. Jednak dzięki rozmowom udało się dokonać wyboru, który jest zadowalający dla całej kapituły – mówiła w trakcie konferencji Joanna Bociąg, sekretarzyni Nagrody.
Które dzieła powalczą o tytuł najlepszego tomu poetyckiego?
Twórcy oraz dzieła nominowane do nagrody w tej edycji to:
- Urszula Honek, „Poltergeist”, Warstwy
- Stanisław Kalina Jaglarz, „zajęczy żar”, Warstwy
- Ola Lewandowska, „Jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata”, Biuro Literackie
- Antonina Tosiek, „Żertwy”, Biuro Literackie
- Joanna Żabnicka, „Dobre sąsiedztwo”, WBPiCAK
Czytaj także: Morderca z kampusu UW i zabójca lekarza z Krakowa. Czy polska psychiatria zawiodła?
Zaskoczyło mnie pozytywnie to, że są to bardzo młode osoby. Właściwie jest to „najmłodsza” edycja tej nagrody i myślę, że pani Wisława Szymborska bardzo by się z tego cieszyła – że oto mamy wśród tych najmłodszych poetek i poetów tak silne i wyraziste głosy, że zasługują one na nominację do jednej z najważniejszych nagród poetyckich w Polsce – komentował Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Czytaj także: Comarch nie zostawi Cracovii. „Będziemy kontynuowali misję profesora”.
Wyboru osób nominowanych do XIII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w roku 2024 dokonała kapituła w składzie: Andrea Ceccherelli (Włochy), Đurđica Čilić (Chorwacja), Paweł Mackiewicz (Polska), Anna Marchewka (Polska), Magdalena Rabizo-Birek (Polska), Elżbieta Winiecka (Polska), Jurij Zawadski (Ukraina). Sekretarzynią Nagrody jest Joanna Bociąg.
Czytaj także: Poszli po rozum do głowy. Busy nad Morskie Oko będą tańsze.
Nagroda zostanie wręczona 30 czerwca, w trakcie Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Teatrze Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Aleksandra Kubas
Ciekawe, kto zdobędzie tę prestiżową nagrodę w tym roku – z niecierpliwością czekamy na wyniki!