Muzeum w Auschwitz wydało zbiór 22 opowiadań opartych na historiach dzieci deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz z powstańczej Warszawy. Książka ma pomóc rodzicom, w momencie kiedy dzieci pytają się, czym był obóz.
Autorką publikacji książki „Miś z obozowego koca” jest dr Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Muzeum Auschwitz.
„W zamyśle publikacja nie jest dedykowana dla określonej grupy wiekowej. Ma to być raczej pierwsza książka o Auschwitz, która wprowadzi dziecko w tematykę. Dodatkowo da mu pewne podstawowe wyobrażenie o tym, czym był obóz. Kiedy jest więc moment na sięgnięcie po nią? Na pewno wtedy, kiedy dziecko zacznie pytać. Ale również wtedy, kiedy być może przy okazji jakiegoś rodzinnego wyjazdu odwiedzi teren byłego obozu. Bez zapoznania się jednak z narracją przewodnika. Książka ta pomoże porozmawiać z dzieckiem o miejscu, które widziało” – napisała Wanda Witek-Malicka w słowie skierowanym do rodziców.
Historia oparta na faktach
Książka przedstawia historię opartą na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w jednym z gett na terenie okupowanej przez Niemcy Polski. Bohater historii za wszelką cenę stara się uratować swojego ukochanego pieska w momencie, kiedy Niemcy wydali zakaz posiadania przez Żydów zwierząt domowych. W tle tej historii jest opowieść o getcie, do którego trafia rodzina bohatera, ale także kryjówce, dzięki której udało im się przetrwać wojnę, i o polskiej znajomej, która przechowuje Czikę do końca wojny.
– Dzięki temu mogłam uniknąć opisywania brutalnościświata obozowego, który może u dzieci wywoływać traumę. Korzystając z bezpośrednich cytatów i relacji, nie bylibyśmy w stanie tego pominąć. Ocalali – nawet Ci, którzy w obozie byli dziećmi – przywołują w swoich wspomnieniach bardzo trudne i oddziałujące na emocje sceny i wydarzenia – wyjaśnia Wanda Witek-Malicka.
Jak podkreśla Wanda Witek-Malicka, świat obozu na poziomie faktograficznym przedstawiony jest zgodnie z najnowszą wiedzą historyczną. Realia opisane są językiem samych Ocalałych w sposób dostosowany do percepcji młodego odbiorcy.
Książki dla najmłodszych o Auschwitz
Publikacja „Miś z obozowego koca” nie jest pierwszą wydaną przez Muzeum książką przygotowaną z myślą o młodych odbiorach. Kilka lat temu ukazała się „Czika, piesek w getcie” – opowieści z czasów Zagłady autorstwa Ocalałej z Auschwitz Batszewy Dagan. Autorka była psychologiem z wykształcenia, a także jest pionierką w opracowaniu metod przekazywania dzieciom i młodzieży wiedzy o Zagładzie.
Książki te są dostępne na terenie Muzeum oraz na stronie internetowej.
Źródło: Muzeum Auschwitz