Pojawił się szkodnik w Krakowie. ZZM reaguje  

KS
KS
Brudnica Nieparka

W Krakowie pojawił się szkodnik, a dokładniej chodzi o brudnice nieparke. Groźny szkodnik pojawił się na różach w pasie rozdzielającym na al. Słowackiego. ZZM postanowiło interweniować. 

Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował, że na różach pojawił się szkodnik brudnica nieparka. Zjada w bardzo szybkim tempie liście róż. Dlatego w najbliższą sobotę róże zostaną mocno przycięte (by pozbyć się gąsienic), a następnie wykonany zostanie oprysk hamujący rozwój szkodnika. Niestety mniej inwazyjne rozwiązanie w tym momencie nie pozwoli już ocalić krzewów. 

Gatunek ten jest groźnym szkodnikiem lasów liściastych, sadów i drzew parkowych. Gąsienice często powodują znaczne uszkodzenia liści, co przy masowym ich pojawieniu się nabiera charakteru klęskowego. 

Zwalczanie szkodnika

W sadownictwie zwalczanie brudnicy nieparki przeprowadzane jest przy zastosowaniu środków chemicznych o działaniu żołądkowym i kontaktowym. Wykorzystuje się również preparaty bakteryjne oparte na szczepie bakterii Bacillus thuringiensis ssp. Kurstaki. Ze względu na ich bezpieczeństwo mogą być stosowane w obszarach leśnych i zieleni miejskiej. 

fot. Facebook /ZZM w Krakowie/

Źródło: ZZM w Krakowie

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *