Odkrycie archeologiczne przy budowie S7. Cmentarzysko sprzed czterech tysięcy lat! 

KS
KS
Odkrycie archeologiczne

Podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w pobliżu budowy drogi ekspresowej S7, archeolodzy odkryli coś ciekawego. Chodzi o cmentarzysko powstałe 4 tysiące lat temu, na przełomie neolitu i epoki brązu.

Nieco na północ od węzła Szczepanowice archeolodzy przebadali teren o powierzchni 1,8 ha. Odkryto tam cmentarzysko powstałe na wzgórzu ponad 4 tysiące lat temu, na przełomie neolitu i epoki brązu. Pochowano na nim osiem osób, przedstawicieli kultury ceramiki sznurowej. W pobliżu funkcjonowała w tych czasach osada, co jest bardzo rzadkie w przypadku tej kultury – jej przedstawiciele grzebali zwykle swych zmarłych w oddaleniu od osad.  

Ciekawe znalezisko

Zmarli zostali pochowani w wykopanych w ziemi jamach grobowych, w pozycji skurczonej na boku, z głową skierowaną na północny wschód. Poza samymi szkieletami na cmentarzysku odkryto również ceramiczne naczynia oraz kamienne i krzemienne narzędzia. Przedmioty te zostały złożone do grobów razem z pochowanymi. W grobie jednej z kobiet znaleziono miedziane ozdoby. Były to wtedy bardzo rzadkie przedmioty, więc prawdopodobnie zmarła miała wysoki status w swojej społeczności. W promieniu niespełna 15 km od tego stanowiska znaleziono jeszcze trzy cmentarzyska z tego okresu (w Smrokowie, Szczepanowicach i Giebułtowie). Znaleziska przekazano do Polskiej Akademii Nauk. 

fot. /GDDKiA Kraków/

Źródło: GDDKiA Kraków

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *