Dziś dzień otwarty magistratu. Zobacz, jak pracuje Miszalski

MN
MN
Urząd Miasta
Urząd Miasta

Niedziela w krakowskim magistracie to dzień otwartych drzwi. Będzie to jedna z nielicznych okazji, aby zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne i posłuchać ciekawych opowieści związanych z pałacem Wielopolskich oraz dawnym ratuszem podgórskim. Tegoroczny Dzień Otwarty Magistratu będzie się bowiem odbywać właśnie w tych dwóch lokalizacjach.

Wydarzenia w budynku przy placu Wszystkich Świętych 3–4 rozpoczęły się już o godz. 10.00. Po zarejestrowaniu się będzie można odwiedzić sale im. Juliusza Lea oraz Kupiecką, w których rady dzielnic miasta Krakowa przygotowały specjalne prezentacje z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Będzie można także odwiedzić gabinet przewodniczącego Rady Miasta Krakowa i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w zabytkowym fotelu, w którym zasiadał Józef Dietl, słynny prezydent Krakowa (1866–1874). Wejścia do gabinetu odbywać się będą w zorganizowanych grupach, począwszy od godz. 10.00, co pół godziny, z ostatnim wejściem o godz. 15.00.

Spacery z przewodnikami

Zwiedzanie magistrackich budynków to najbardziej popularna i ceniona atrakcja każdej edycji wydarzenia. Spacery w obydwu lokalizacjach odbywać się będą również w zorganizowanych grupach. Poprowadzą je znani i lubiani krakowscy przewodnicy. Aby wziąć udział w spacerze, należy się zapisać na oznaczonych stanowiskach, usytuowanych w wejściach do obu budynków.

  • pałac Wielopolskich, pl. Wszystkich Świętych 3–4: godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00

„Europejskie dziedzictwo Krakowa” – w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni zabierze uczestników spaceru niestrudzony gawędziarz, znakomity znawca i piewca dziejów Krakowa, a równocześnie emerytowany krakowski urzędnik z kilkudziesięcioletnim stażem, Michał Kozioł. W jego towarzystwie będzie można zajrzeć do niedostępnych na co dzień miejsc, w tym gabinetu prezydenta Krakowa i przewodniczącego Rady Miasta, zwiedzić zabytkowy hol Kamienny, salę Portretową oraz sale zasłużonych prezydentów Krakowa: Józefa Dietla i Juliusza Lea, a także salę Kupiecką i salę Obrad. Zwiedzaniu towarzyszyć będą barwne opowieści o tych miejscach, a także zabawne anegdoty o krakowskich rajcach, urzędnikach i prezydentach. W związku z przypadającą w tym roku 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, wszystkie te opowieści połączy motyw przewodni, jakim będzie Kraków jako miasto europejskie.

  • ratusz podgórski, Rynek Podgórski 1: godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00

„Tajemnice podgórskiego magistratu” przed uczestnikami spaceru odsłoni Jakub Jastrzębski – znawca architektury Krakowa przełomu XIX i XX wieku, współtwórca popularnego facebookowego profilu „Igraszki z czasem”, na co dzień pracownik Muzeum Krakowa. Trasa spaceru obejmie otoczenie i wnętrza dawnej siedziby władz miasta Podgórza. Prowadzący przedstawi historię powstania budynku, jego losy silnie związane z burzliwymi dziejami Podgórza i opowie o kolejnych przebudowach budynku, mających wpływ na jego obecny kształt.

Występy pianistów

Dzień Otwarty Magistratu w dawnym ratuszu podgórskim uświetnią minirecitale fortepianowe w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego. Wystąpią: Małgorzata Machowska, Emma Czubak, Filip Kostecki, Leon Wołk-Popielski i Michał Kapanowski. W programie utwory: J.S. Bacha, F. Chopina, F. Mendelssohna, L. van Beethovena i A. Dwořáka – godz. 11.50, 12.50, 13.50, 14.50, 15.50.

Ławeczka dialogu

O godz. 10.30 na skwerze przylegającym do ulicy Grodzkiej (przed Pawilonem Wyspiańskiego), odbędzie się briefing prasowy z udziałem prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. Przybliży on mieszkańcom koncepcję „ławeczki dialogu”.

– Chcę budować miasto oparte na dialogu i współpracy, na najlepszych krakowskich tradycjach tolerancji i wielokulturowości, miasto łączące ludzi o różnych poglądach i przekonaniach, bez względu na płeć, wyznanie, pochodzenie, wiek, orientację seksualną, stan zdrowia czy portfela. Miasto, które każdego włącza i nikogo nie wyklucza, miasto, w którym każdy czuje się dobrze i w którym każdy czuje, że jest u siebie – powiedział prezydent Miszalski.

– Mam nadzieję, że ta „ławeczka dialogu” stanie się właśnie takim symbolem wzajemnej otwartości: miasta na mieszkańców, mieszkańców na miasto, a także mieszkańców na siebie nawzajem. Chciałbym również, aby krakowski Magistrat pozostał życzliwy i otwarty na swoich mieszkańców nie tylko podczas swojego święta, ale i na co dzień – dodał.

Uchylając nieco rąbka tajemnicy, odnośnie do „ławeczki dialogu”, Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej, który jest organizatorem Dnia Otwartego Magistratu, powiedziała:

– Kraków jest miastem otwartym i włączającym. Każdy jego mieszkaniec i każda jego mieszkanka, tworzy własną opowieść o Krakowie i pragnie, by ta opowieść została wysłuchana. A jeśli chodzi o opowieści, to w krakowskiej tradycji nie ma chyba lepszego miejsca na ich snucie i słuchanie, jak… ławeczka. Stąd pojawił się pomysł stworzenia „ławeczki dialogu”, pewnego symbolicznego miejsca, podkreślającego istotne znaczenie dialogu w budowaniu siły miasta. Na „ławeczce dialogu” będzie można umówić się i spotkać, przysiąść i porozmawiać, również z prezydentem, o ważnych dla miasta sprawach i problemach. Ławeczka będzie mobilna i stawiana wszędzie tam, gdzie taki dialog jest potrzebny.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, możliwy jednak po uprzedniej rejestracji na oznaczonych stanowiskach usytuowanych w wejściach do obydwu budynków. Równocześnie informujemy, że udział w Dniu Otwartym Magistratu osób z niepełnosprawnościami ruchowymi jest możliwy, ale ograniczony ze względu na utrudniony dostęp do niektórych pomieszczeń.

Źródło: Krakow.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *