Rysie i Wilki zablokowały inwestycję narciarską. Ważniejsza jest ochrona drapieżników 

KS
KS

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie nie wyraziła zgody na budowę nowoczesnej stacji narciarskiej w Szczawniku koło Muszyny. Powodem jest ochrona siedlisk rysia i wilka, które zamieszkują ten obszar. 

Nie będzie nowoczesnej stacji narciarskiej

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Krakowie wydała negatywną decyzję środowiskową, uniemożliwiając budowę nowoczesnej stacji narciarskiej w Szczawniku koło Muszyny.  

Reklama: Dlaczego zamawianie sushi podczas wakacji w Krakowie to świetny pomysł?

Zagrożenie dla rysia i wilka

Inwestycja Polskich Kolei Linowych (PKL), warta ponad 100 mln zł, miała przyciągnąć turystów i stworzyć nowe miejsca pracy, jednak okazała się zagrożeniem dla ważnego siedliska chronionych drapieżników – rysia i wilka. 

Czytaj także: Strach przed wysiedleniem i zniszczeniem zabytków. Apel o zmianę przebiegu metra

Burmistrz Muszyny rozczarowany decyzją

Dyrektor RDOŚ nie pozwolił na realizację kompleksu narciarskiego, mimo że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na to zezwala. To miejsce miało już wcześniej wyciągi narciarskie. Jak to mamy rozumieć? – pyta w rozmowie z „TVN24.pl” burmistrz Muszyny Jan Golba.

– Jeśli państwo rezygnuje z inwestycji za ponad 100 milionów w regionie, który żyje wyłącznie z lecznictwa i turystyki, to oznacza, że stać nas na luksus stagnacji. To koszmarna decyzja – dodaje w rozmowie z „TVN24.pl” Jan Golba.

Czytaj także: A jednak! Napastnik Wisły poleciał do Turcji. Transfer tuż-tuż

Trwała degradacja środowiska

RDOŚ podkreśla, że teren inwestycji jest kluczowym obszarem migracji dużych drapieżników i miejscem bytowania m.in. samicy rysia z młodymi. Według RDOŚ, planowana stacja narciarska, znacznie większa niż dawne wyciągi działające w tym miejscu, stworzyłaby fizyczną barierę, prowadząc do trwałej degradacji środowiska i naruszenia obszaru Natura 2000. 

Redukcja skali inwestycji

RDOŚ zaznaczyła, że choć wzięła pod uwagę argumenty gospodarcze, korzyści turystyczne nie rekompensują szkód dla środowiska. Podkreślono też, że ewentualna redukcja skali inwestycji mogłaby umożliwić dalsze rozmowy, jednak PKL nie zgłosiły takiego wariantu. 

PKL nabyły 167 hektarów terenów dawnego ośrodka narciarskiego w Szczawniku, które od lat 90. pozostawały nieczynne. W pierwszym etapie planowano zainwestować 75 mln zł w budowę kolei krzesełkowych, wyciągów, zjeżdżalni oraz infrastruktury gastronomicznej i turystycznej. 

Czytaj także: Utrudnione parkowanie przy krakowskim szpitalu. Placówka rozpoczyna długo wyczekiwaną inwestycję 

Wilki i rysie w Polsce

W Polsce populacja wilków szacowana jest na 2–3 tysiące osobników, natomiast rysi zaledwie na około 300. Obserwacja rysia jest niezwykle rzadka, a ich siedliska często kolidują z planowanymi inwestycjami. 

Decyzja RDOŚ pokazuje konflikt między rozwojem turystyki a ochroną unikatowego dziedzictwa przyrodniczego regionu. Ostateczne plany dotyczące zagospodarowania Szczawnika pozostają więc niepewne, a kwestia równowagi między ochroną środowiska a rozwojem gospodarczym wciąż budzi emocje. 

Czytaj także: Derbowy pojedynek Wieczystej i Wisły przeniesiony? Kibice poczekają do września 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas na Facebooku!

Quick Link

Podaj dalej
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *