Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości oraz raportów Związku Banków Polskich, do końca 2023 r. zapadło ponad 100 tys. wyroków, z czego ponad 90% korzystnych dla kredytobiorców Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE oraz polskiego Sądu Najwyższego w znaczący sposób ugruntowało ochronę konsumentów. Dla frankowiczów droga sądowa bardzo często stanowi jedyny sposób na trwałe rozwiązanie problemów związanych z nieuczciwymi zapisami umów kredytowych. Dowiedz się, jak krok po kroku przebiegają sprawy frankowe!
Czym są sprawy frankowe?
Sprawy frankowe to hasło, które kojarzy zdecydowana większość Polaków – nawet jeśli nie dotyczy kogoś bezpośrednio. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, czym właściwie one są. Warto w tym miejscu podkreślić, że stanowią one postępowania sądowe, w których kredytobiorcy dochodzą unieważnienia lub odfrankowienia umów kredytowych indeksowanych, albo denominowanych do waluty franka szwajcarskiego (CHF). Podstawą roszczeń są najczęściej:
- Klauzule abuzywne (niedozwolone postanowienia umowy),
- Brak rzetelnego poinformowania o ryzyku kursowym przez bank.
Najczęściej kredytobiorcy żądają unieważnienia umowy w całości, czego skutkiem jest zwrot świadczeń wzajemnych.
Postępowanie przedsądowe
Zanim sprawa trafi do sądu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Postępowanie przedsądowe jest bardzo ważnym etapem, który zapewnia solidną podstawę do dalszych działań.
Na tym etapie ważne jest:
- Zebranie wszelkiej dokumentacji powiązanej z kredytem,
- Uzyskanie analizy prawnej umowy,
Warto podkreślić, że już na etapie przedsądowym bardzo ważne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej – fachowa. Analiza powinna wykazać przede wszystkim, czy umowa zwiera klauzule niedozwolone.
Jak przebiega sprawa frankowa w sądzie?
Skierowanie sprawy do sądu, to główny etap walki o prawa frankowicza. Proces – do momentu otrzymania prawomocnego wyroku – trwa zwykle od 12 do 36 miesięcy. Warto jednak nadmienić, że czas może się różnić w zależności od konkretnego sądu, czy stopnia skomplikowania sprawy.
Etapy postępowania sądowego:
- Złożenie pozwu,
- Wniesienie opłaty sądowej,
- Odpowiedź banku na pozew,
- Rozprawa,
- Wyrok.
Od wyroku I instancji można się odwołać, składając apelację. Po prawomocnym wyroku następuje rozliczenie z bankiem, a kredytobiorca ma możliwość złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki.
Przygotowanie do wniesienia pozwu oraz proces sądowy jest zazwyczaj dla kredytobiorcy źródłem wielu wątpliwości i ogromnego stresu. Właśnie dlatego bardzo ważne jest odpowiednie wsparcie w tym zakresie, czyli znalezienie doświadczonego prawnika. LEGAL.F KANCELARIA Radca Prawny Paulina Fiejdasz od lat z powodzeniem pomaga frankowiczom zarówno na etapie przedsądowym, jak i sądowym. Dzięki specjalistycznej wiedzy podpartej ogromnym doświadczeniem nasi Klienci mogą liczyć m.in. na: wnikliwą analizę dokumentów, przygotowanie mocnego pozwu, dopilnowanie terminów i formalności, reprezentację na rozprawach, dobór rzetelnej argumentacji i strategii prawnej – tym samym zapewniamy frankowiczom realną szansę na korzystny finał.