8. rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego. Byliśmy na grobie Mistrza [ZDJĘCIA i FILM]

FK
FK

Dziś, 22 maja, mija osiem lat od śmierci Zbigniewa Wodeckiego – wybitnego artysty, multiinstrumentalisty i kompozytora, który na zawsze pozostanie symbolem Krakowa. Odwiedziliśmy jego grób na Cmentarzu Rakowickim, by przypomnieć postać, której muzyka i osobowość wciąż poruszają kolejne pokolenia.

Zbigniew Wodecki – kim był?

Zbigniew Wodecki urodził się 6 maja 1950 roku w Krakowie i przez całe życie był związany z tym miastem. Był nie tylko piosenkarzem, ale też multiinstrumentalistą, kompozytorem, aranżerem, prezenterem telewizyjnym i aktorem. Swoją muzyczną drogę rozpoczął już jako pięciolatek – z wyróżnieniem ukończył klasę skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Grał w zespołach Czarne Perły i Anawa, a w latach 1968–1973 akompaniował Ewie Demarczyk podczas tras koncertowych po świecie.

Czytaj także: Na wiecu Rafał Trzaskowskiego w Tarnowie pojawił się… Zorro! Zobacz, co napisał [FILM]

Kariera i największe osiągnięcia

Wodecki jako wokalista zadebiutował w 1972 roku na festiwalu w Opolu z utworem „Znajdziesz mnie znowu”, za który otrzymał nagrodę za najlepszy debiut. Przez całą karierę wydał wiele albumów, m.in. „Zbigniew Wodecki” (1976), „Dusze kobiet” (1987), „Obok siebie” (2002), „Platynowa” (2010), a także wspólną płytę z zespołem Mitch & Mitch „1976: A Space Odyssey” (2015). Wylansował szereg przebojów, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej: „Chałupy Welcome to”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Zacznij od Bacha”, „Z tobą chcę oglądać świat” (duet ze Zdzisławą Sośnicką), „Izolda”, „Opowiadaj mi tak”.

Czytaj także: Bohaterska postawa kierowców autobusów w Zabierzowie. Dzięki nim sprawca potrącenia rowerzystki nie uciekł z miejsca wypadku.

Ogromną popularność przyniosły mu też tytułowe piosenki z animacji „Pszczółka Maja” i „Rudolf czerwononosy renifer”. Był laureatem wielu konkursów i festiwali, współpracował z największymi gwiazdami polskiej sceny, a przez ponad 20 lat koncertował z „Nieszporami ludźmierskimi” w całej Polsce i za granicą.

Czytaj także: Amerykanin polskiego pochodzenia gotów zainwestować pięć milionów dolarów w Wisłę. Wiemy, o kogo chodzi.

Kraków – miasto Wodeckiego

Zbigniew Wodecki był dumnym krakowianinem. Ukończył szkołę muzyczną przy ul. Basztowej, wychowywał się na ul. Ułanów, a przez całe życie mieszkał niemal pod Wawelem. W Krakowie zaczynał karierę w Piwnicy pod Baranami, często bywał w Cafe Rio czy Galerii Andrzeja Mleczki, a jego codziennością były spacery ulicą Grodzką na Rynek. Wodecki był obecny w życiu kulturalnym miasta – zarówno jako artysta, jak i gospodarz telewizyjnych programów muzycznych („Droga do gwiazd”, „Taniec z gwiazdami”).

Czytaj także: Kilka zmian w programie “Mieszkanie za remont”. Mieszkańcy będą zadowoleni.

Ostatnie lata i śmierć

W maju 2017 roku przeszedł operację wszczepienia by-passów, po której doznał udaru mózgu. Zmarł 22 maja 2017 roku w Warszawie w wieku 67 lat. Spoczął w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W dniu pogrzebu z Wieży Mariackiej rozbrzmiały dźwięki „What a Wonderful World” Louisa Armstronga na jego cześć.

Czytaj także: Para zaatakowała Ukraińców protestujących na Małym Rynku. Interweniowała policja.

Dziedzictwo i pamięć

Wodecki pozostaje jedną z najbardziej lubianych i szanowanych postaci polskiej kultury. Jego muzyka, dystans do siebie, poczucie humoru i serdeczność sprawiły, że w Krakowie i całej Polsce jest pamiętany jako artysta nie z tego świata. Jego dorobek inspiruje kolejne pokolenia, a miejsca związane z jego życiem i twórczością wciąż przyciągają fanów.

Czytaj także: Ostre słowa żony zawodnika Cracovii. Nieprzyjemne pożegnanie z Polską.

Zobacz film:

Quick Link

Podaj dalej
1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O Nas

Jesteśmy najszybciej rozwijającym się portalem na temat Krakowa i Małopolski

Redakcja

Zobaczysz coś ciekawego, chcesz żebyśmy o tym napisali? Daj nam znać:

redakcja@kr24.pl

Chcesz zamieścić reklamę na naszym portalu? Napisz:

reklama@kr24.pl

Wydawcą portalu jest
Fundacja KR24.pl

Wpisana do rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji Oraz Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS: 0001110778