Sytuacja z atakiem nożownika i śmiercią lekarza w krakowskim szpitalu poruszyły całym krajem. Postanowiono zadbać o zdrowie pracowników szpitala i w jednej z placówek rozpoczęły się szkolenia z zakresu samoobrony.
Atak zakończony śmiercią cenionego ortopedy, doktora Tomasza Soleckiego w Szpitalu Uniwersyteckim dał do zrozumienia. Lekarze i nie tylko mogą czuć się zagrożeni.
Czytaj także: Atak nożownika w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Raniony lekarz nie żyje
Lekarze uczą się samoobrony
Tym samym w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie rozpoczęły się szkolenia z zakresu samoobrony oraz postępowania w przypadku zagrożenia bombowego. Zajęcia prowadzą funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego policji w Krakowie.
Szkolenie zostało zorganizowane w dwóch grupach, w których łącznie wzięło udział 126 pracowników szpitala, w tym lekarze, pielęgniarki, technicy, ratownicy medyczni, pracownicy administracyjni oraz personel sprzątający.
Szkoleń będzie więcej
Zobacz
To pierwsze warsztaty w ramach zaplanowanego cyklu szkoleń dotyczących zachowania w sytuacjach kryzysowych.
Funkcjonariusze podkreślają, że każdy może być świadkiem zdarzeń o charakterze terrorystycznym i warto znać podstawowe zasady postępowania w 4 krokach, które mogą uratować życie:
- Zwracaj uwagę na nienaturalne zdarzenia i zachowania osób. Nigdy nie bądź obojętny. Uważaj! Informacje o zagrożeniu przekazuj na numer alarmowy 112.
- Jeśli usłyszysz wybuch lub strzały – nie podchodź! Jeśli możesz – uciekaj! Nie wracaj na miejsce zdarzenia. Informuj mijane osoby o zagrożeniu.
- Jeśli ucieczka nie jest możliwa lub jest zbyt niebezpieczna, ukryj się! Zabarykaduj pomieszczenie, wycisz telefon i odsuń się od okien i drzwi.
- Jeśli nie możesz się ukryć ani uciec – udaremnij atak! Działaj przez zaskoczenie i we współpracy z innymi osobami.
Źródło: Kraków.pl