Dni Krakowa 2024: Prezydent Miszalski zachęca krakowian do świętowania  

KS
KS
Kraków

Dni Krakowa to festiwal lubianych przez krakowian i turystów imprez. Niektóre z nich mają wieloletnią, czasem nawet przedwojenną tradycję. To czas zabawy, a także celebrowania ważnych dla miasta tradycji. Dni Krakowa wystartowały już 10 maja a zakończą się 7 lipca. 

Tradycja organizowania Dni Krakowa, czyli zebrania pod wspólnym szyldem imprez organizowanych w mieście na początku lata, sięga czasów przedwojennych. 

− Miasto od lat zaprasza krakowianki, krakowian i gości do wspólnego świętowania w ramach Dni Krakowa. Na to przedsięwzięcie składa się tak wiele wydarzeń, takich jak festiwale, miejskie tradycje, koncerty, przedsięwzięcia artystyczne, zaproszenie do Magistratu, a także historyczne Święto Miasto Krakowa i Święto Flagi Miasta Krakowa, że z powodzeniem możemy nazywać je krakowskim karnawałem. Cieszę się, że po raz pierwszy będę brał udział w Dniach Krakowa jako prezydent miasta i zachęcam wszystkich do dołączenia do wspólnego świętowania – zaprasza Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa. 

25. Letni Festiwal Opery Krakowskiej i Copernicus Festival

Tegoroczny cykl wydarzeń wpisujących się w Dni Krakowa rozpoczął się jeszcze w maju – wraz ze startem 25. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej zakończy się 13 lipca. W maju odbywa się także popularnonaukowy Copernicus Festival, w tym roku zorganizowany pod hasłem „Maszyna”. Rozpoczyna się 21 maja a kończy 26.

Dzień Otwarty Magistratu i Święto Rodziny Krakowskiej

Na 26 maja zostały zaplanowane dwa ciekawe wydarzenia − Dzień Otwarty Magistratu, czyli możliwość zwiedzenia siedziby władz miasta przy placu Wszystkich Świętych i urzędu zlokalizowanego w historycznym budynku przy Rynku Podgórskim oraz Święto Rodziny Krakowskiej. Tegoroczna edycja święta krakowskich rodzin, organizowana na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków, koncentruje się na edukacji ekologicznej, przyrodzie i tematach związanych ze zdrową żywnością. 

Festiwal Muzyki Filmowej

Koniec maja to także czas lubianych festiwali. Festiwal Muzyki Filmowej, w tym roku realizowany w terminie 22–26 maja, wypełni miasto dźwiękami z takich filmów i seriali jak m.in. „Chłopi”, „Znachor”, „Napoleon”, „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, „Spider-Man”, „Gwiezdne wojny”, „1670”. Najmłodsi będą mogli obejrzeć „Króla lwa” z muzyką na żywo. Planowane jest też wydarzenie upamiętniające 30-lecie premiery „Listy Schindlera”. 

Święto Miasta Krakowa oraz Święto Flagi Miasta Krakowa

Czerwiec to czas Święta Miasta Krakowa oraz Święta Flagi Miasta Krakowa – obydwa obchodzone są 5 czerwca. Wybór daty nie jest przypadkowy, tego dnia przypada rocznica nadania Krakowowi przywileju lokacyjnego w 1257 r. przez księcia Bolesława Wstydliwego. Z kolei towarzyszące rocznicy lokacji święto flagi przypomina o znaczeniu biało-niebieskiego symbolu miasta. 

Pochód Lajkonika

Tradycyjny krakowski pochód Lajkonika wyruszy 6 czerwca. W tym roku przejdzie zmienioną trasą ze względu na remont ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej. Rozpocznie się przy ul. Senatorskiej, a zakończy tradycyjnie na Rynku Głównym, gdzie na scenie pod wieżą Ratuszową odbędzie się finał imprezy, czyli taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk prezydenta miasta. 

23. Wielka Parada Smoków

Czerwiec w Krakowie to czas, kiedy miasto opanowują… smoki. A to za sprawą Wielkiej Parady Smoków oraz smoczego widowiska plenerowego na Wiśle. W tym roku wydarzenia organizowane są pod hasłem „Smoki bajek, baśni i powieści” w terminie 8-9 czerwca.

Wodecki Twist Festival, Noc Tańca, Rodzinny Festyn , Małopolski Festiwal Komiksu oraz koncert Sinfonietty Cracovii

Odbędą się również wydarzenia takie jak: Wodecki Twist Festival, który rozpocznie od 7 do 9 czerwca. Noc Tańca, Festiwal Black or White i Rodzinny festyn z okazji Dni Nowej Huty Małopolski Festiwal Komiksu odbędą się 8 czerwca, a także koncert organizowany z okazji finału jubileuszu miejskiej orkiestry Sinfonietty Cracovii odbędzie się 9 czerwca. 

Obwarzanek Day

20 czerwca działające w Krakowie Żywe Muzeum Obwarzanka zaprasza na kolejną edycję inicjatywy nazwanej Obwarzanek Day – organizowanej na wzór amerykańskiego Pretzel Day, który w Stanach Zjednoczonych jest świętem narodowym. 

Wianki w Krakowie oraz 33. Edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej

22–23 czerwca to czas Wianków, które w tym roku odbywają się w dwudniowej formule, przy bulwarze Czerwieńskim. 23 czerwca rozpocznie się 33. Edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Poprzednie edycje poświęcone były żywiołom, a od tego roku organizatorzy rozpoczynają nowy cykl tematyczny przybliżający różne oblicza żydowskiej duchowości i mistycyzmu. 

Miesiąc Fotografii

Z kolei 27 czerwca rozpocznie się tegoroczna edycja Miesiąca Fotografii, tym razem realizowana w formule biennale. Warto zaplanować udział w festiwalowych wydarzeniach – taka szansa zdarza się raz na dwa lata. Wydarzenie zakończy się 27 lipca.

29. Summer Jazz Festival Kraków

Końcówka czerwca będzie w Krakowie jazzowa i poetycka. 29 czerwca rozpocznie się 29. Summer Jazz Festival Kraków, który potrwa do 1 września. Tegoroczną edycję otworzy solowy recital Brada Mehldaua. 12 lipca na scenie w Muzeum Manggha wystąpi trio Christiana Sandsa. Na festiwalu zadebiutuje też trio Stacey Kent, Lizz Wright ze świeżo wydanym albumem „Shadow” oraz wokalista José James z zespołem. 

Festiwal Miłosza

I na koniec wspomniane akcenty poetyckie, czyli Festiwal Miłosza. To organizowane w Krakowie międzynarodowe święto poezji. W tym roku festiwal potrwa aż osiem dni − od 30 czerwca do 7 lipca. Poetyckie święto rozpocznie się w rocznicę urodzin poety, a sam festiwal zbiegnie się z obchodami Roku Czesława Miłosza. 

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *