Intensywna zabudowa przy Parku Bagry. Zagrożone jest kąpielisko i natura

KS
KS

W Krakowie planowane inwestycje deweloperskie niepokoją okolicznych mieszkańców. Chodzi choćby o tereny na zachód od zalewu Bagry. Środowisko i tereny rekreacyjne mogą na tym ucierpieć. 

Plany zabudowy terenów na zachód od zalewu Bagry niepokoją mieszkańców. Istnieje ryzyko obniżenia poziomu wód gruntowych, co więcej – intensywna zabudowa może powodować wymierne szkody dla środowiska. 

Czytaj także: Zaczyna się remont na Bagrach. Kąpielisko zagrożone przed rozpoczęciem sezonu? 

Intensywna zabudowa jest zagrożeniem

W 2023 roku wydano decyzję o ustaleniu warunków pod budowę zespołu budynków wielorodzinnych w rejonie ulic Gromadzkiej i Żołnierskiej w Krakowie. Obecnie w toku są kolejne postępowania w sprawie wydania „wuzetek” w tej okolicy. 

Radny Łukasz Gibała złożył interpelację do prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego w tej sprawie.

Planowane inwestycje deweloperskie niepokoją okolicznych mieszkańców. Argumentują oni, że w tym miejscu przebiega korytarz przewietrzania miasta, co powinno być powodem do ograniczeń w zabudowie – pisze radny w interpelacji. 

Czytaj także: Radni zajęli się problemami rowerów i hulajnóg elektrycznych. Zamiast rezolucji kłótnia

Mieszkańcy nie chcą kolejnych zabudowań

Podstawowym problemem w opinii mieszkańców jest brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, w którym ograniczenia takie można by ustanowić. Kolejnym argumentem przeciw intensywnej zabudowie jest szczególna sytuacja tej części miasta, jeśli chodzi o stosunki wodne. 

Zdanie to podziela Rada Dzielnicy XIII Podgórze. Na obszarze wokół Bagrów zwierciadło wód gruntowych zalega płytko pod powierzchnią terenu i istnieje ryzyko obniżenia poziomu wód gruntowych w wyniku intensywnej zabudowy na skutek prowadzenia odwodnień. 

Dodatkowo może ucierpieć środowisko. Chodzi m.in. o pogorszenia warunku wzrostu drzew i krzewów, miejscowych zapadnięć terenu czy wreszcie ubytków wody w zalewie. Wiąże się także z ryzykiem zawilgoceń i zalań w sąsiednich budynkach.

Czytaj także: Najgorzej oceniany lokal na Rynku – po publikacji Książula zgłosiła się była kelnerka. Szokujące kulisy pracy

Pytania do prezydenta Krakowa

Łukasz Gibała zwrócił się do prezydenta Krakowa, aby ten odpowiedział na następujące pytania:

  • 1. Czy opinie rady dzielnicy, w szczególności w kwestiach hydrologicznych, są brane pod uwagę podczas wydawania decyzji o warunkach zabudowy w tym rejonie, a jeśli tak, w jaki dokładnie sposób?
  • 2. Czy planowane jest zainicjowanie prac nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej okolicy? Jeśli tak, to kiedy, a jeśli nie, to z jakiego powodu?
  • 3. Czy w złożonych dla tych terenów wnioskach do Planu Ogólnego poruszone zostały wspomniane wyżej kwestie?
  • 4. Dla jakich działek w rejonie ulic Gromadzkiej i Żołnierskiej wydane zostały w ostatnim czasie decyzje o warunkach zabudowy lub są obecnie procedowane wnioski w tej sprawie? 

Czytaj także: W Krakowie trzeba zagęścić zabudowę? ″Takiej patodeweloperki jeszcze tu nie było!″

Quick Link

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O Nas

Jesteśmy najszybciej rozwijającym się portalem na temat Krakowa i Małopolski

Redakcja

Zobaczysz coś ciekawego, chcesz żebyśmy o tym napisali? Daj nam znać:

redakcja@kr24.pl

Chcesz zamieścić reklamę na naszym portalu? Napisz:

reklama@kr24.pl

Wydawcą portalu jest
Fundacja KR24.pl

Wpisana do rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji Oraz Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS: 0001110778