Jadalny Kraków Fest 2.0 już coraz bliżej. Czego się spodziewać?

KS
KS
Wawel

Tegoroczna edycja Jadalny Kraków Fest 2.0 odbywa się pod hasłem “Wspólny stół i relacje”. Wydarzenie rozpocznie się 18 maja na polanie przed Apteką Designu na Wesołej przy ul. Kopernika 19A. Wielki piknik, który będzie miejscem spotkania mieszkańców Krakowa pozwoli zasmakować ulubionych potraw i porozmawiać jak pielęgnować relacje w oparciu o uprawianie i przyrządzanie jedzenia. 

W ramach wydarzenia odbędą się liczne warsztaty i spotkania: 

  • warsztaty sadzenia kompozycji roślin jadalnych wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej 
  • warsztaty projektowania ogrodu przyjaznego dla klimatu wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego 
  • zgłębianie dziedzictwa kulinarnego wraz z Międzynarodowym Centrum Kultury 
  • nurkowanie w sztuce pełnej smakowitych doznać wspólnie z Muzeum Narodowym 
  • warsztaty literackie z Lotną Czytelnią Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na Rajskiej 
  • warsztaty muzyczne „Rytmiczne wierszowanki” poprowadzi Spółdzielnia Muzyczna. 

W czasie pikniku będzie można posmakować pysznej wegańskiej kuchni w wielu smakach, a także nabyć ekologiczne produkty z popularnego, podgórskiego Targu Pietruszkowego. Współorganizatorami wydarzenia są Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Agencja Rozwoju Miasta Krakowa. 

Harmonogram wydarzenia Jadalny Kraków Fest 2.0:

Godz. 10.00–11.00 oraz 11.00–12.00 

  • „Rytmiczne wierszowanki – „Lokomotywa”. Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble 

Godz. 12.00–13.00 oraz 15.00–16.00 

  • Pokaz filmów „Posłuchaj wegańskich biznesów” oraz „Katastrofa na talerzu” 

Godz. 13.00–14.00 

  • Rozzieleńmy się – Posiejmy razem łąkę kwietną. IB Polska 

Godz. 10.00–12.00 oraz 14.00–16.00 

  • „Drugie życie jedzenia, czyli małe co nieco o strzępkach, zarodniach i generalnie grzybach.” Kuźnia/ Ośrodek Kultury Norwida 

Godz. 10.00–16.00 

  • „Czy dziedzictwo można zjeść?” Międzynarodowe Centrum Kultury 
  • „Ogród przyjazny dla klimatu” Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego 
  • „Przyprawy dookoła świata” oraz „Jadalny Kraków dla zwierząt” IB Polska wraz z UNHCR w ramach projektu „Rozzeleńmy się” 
  •  „To lubię!” Muzeum Narodowe w Krakowie 
  • „Drzewo życia” Lotna Czytelnia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej 
  • „Gotuję nie marnuję!” Foodsharing Kraków 
  • „Jadalne zielone balkony” Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. 

Przez cały dzień do dyspozycji najmłodszych uczestników wydarzenia dostępny będzie też jedyny w swoim rodzaju „Ogrodniczy Plac Zabaw” na którym dzieciaki będą mogły zamienić się w prawdziwych Małych Ogrodników w Wielkim Mieście i przy pomocy taczek, łopatek, grabek, doniczek i konewek stworzyć swój własny wymarzony ogród. 

Opis warsztatów: 

„Czy dziedzictwo można zjeść?” Międzynarodowe Centrum Kultury 

Zapraszamy do wspólnego tworzenia, poznawania i odkrywania podczas rodzinnych warsztatów realizowanych w ramach Jadalny Kraków Fest! Łącząc misję MCK z głównym założeniem projektu, będzie promowane dziedzictwo jadalne. Wspólnie stworzymy proste gry logiczne, prowadzące szlakiem kulinarnych tradycji. Podczas zajęć będą wykorzystywane materiały przyjazne dla środowiska. 

„Ogród przyjazny dla klimatu” Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego 

Na warsztatach prowadzonych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego stworzony zostanie model domu wraz z ogrodem, wkomponowującym się w krajobraz i przyjaznym przyrodzie. Zastanowimy się jak pogodzić funkcjonalność z ochroną krajobrazu oraz jak za pomocą prostych zabiegów stworzyć wokół domu oazę bioróżnorodności, z której korzystać będą rośliny, zwierzęta oraz my sami. 

„Rytmiczne wierszowanki – „Lokomotywa” Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble 

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zaproponuje zabawę z poezją Juliana Tuwima, udźwiękawiając znaną „Lokomotywę”. Wykorzystany zostanie naturalny potencjał najmłodszych uczestników do improwizacji, razem pomuzykujemy w oparciu o elementy „body music”, a zakończymy wszystko mini koncertem. Warsztaty poprowadzą Małgorzata Mikulska i Emilia Stefańska. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-6 lat. 

„Przyprawy dookoła świata” – IB Polska wraz z UNHCR w ramach projektu „Rozzieleniamy się” 

Na tym stoisku dowiesz się jakie zioła i przyprawy używane są w innych kulturach. Będziesz miał/a okazję je powąchać, spróbować i dowiedzieć się, w jakich daniach się sprawdzą. 

Przygotowane zostaną również książeczki z przepisami, które pozwolą Ci wykorzystać zdobytą wiedzę we własnej kuchni! 

Jadalny Kraków dla zwierząt – IB Polska wraz z UNHCR w ramach projektu „Rozzieleniamy się” 

Na stoisku dowiecie się, jakie rośliny są bezpieczne i jadalne dla waszych czworonożnych przyjaciół – psów i kotów. Będzie można nie tylko zapoznać się z przygotowanymi materiałami informacyjnymi, ale także zasiać własne „bezpieczne” rośliny i zabrać je do domu. 

„To lubię!” Muzeum Narodowe w Krakowie 

„To lubię!” to warsztaty plastyczne dla starszych i młodszych koneserów tego, co dobre. Sztuka może być źródłem naprawdę pysznych doznań, a zbiory muzeum potrafią budzić wiele kulinarnych skojarzeń. Zdarza się nawet, że powodują jeszcze większy głód (sztuki). Podczas warsztatów będziemy przyrządzać papierowe kolażowe potrawy z tego, co w zbiorach muzeum jest najsmaczniejsze i dzielić się tym, co lubimy najbardziej. Dodatkowo zostanie udowodnione, że recykling ma przyszłość – dzięki wykorzystaniu (pozornie) niepotrzebnych muzealnych resztek będzie można otrzymać prawdziwie majową wróżbę. Wysnujemy ją wprost z warzywnych i owocowych motywów, które ozdabiają niejedno dzieło sztuki w kolekcji MNK. Prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy i Aleksandra Jaremko (Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie). 

„Drugie życie jedzenia, czyli małe co nieco o strzępkach, zarodniach i generalnie grzybach.” Kuźnia/ Ośrodek Kultury Norwida 

Agata Miloch oraz Paulina Strzoda z Kuźnia/ Ośrodek Kultury Norwida zapraszają do wspólnego odkrywania i działania wokół tematu „Drugie życie jedzenia, czyli małe co nieco o strzępkach, zarodniach i generalnie grzybach.” 

Przygotowano twórczo-naukowe relaksujące stanowisko warsztatowe. Przyjrzymy się, również w dużym zbliżeniu, niezwykłemu życiu grzybów zwanych potocznie pleśnią, które często gwałtownie a przy tym niepozornie potrafią zawładnąć naszym jedzeniem. Będzie można poznać tajemnice życia tych organizmów, zrozumieć co ułatwia im szybkie rozmnażanie i wszechwładne panowanie. Nauczycie się skutecznych trików, jak się przed nimi bronić. Zachęcimy również do eksplorowania kształtów, barw, faktur i wspólnego działania przy użyciu farb akwarelowych. Stworzymy swoje własne oswojone i niegroźne pleśniowe twory. 

Stanowisko warsztatowe będzie czynne od 10.00–12.00 oraz 14.00–16.00. 

„Drzewo życia” Lotna Czytelnia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej 

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z tekstem książki „Ostatnie drzewo” Stepana Zavrela (wydawnictwo Tatarak), chwilę porozmawiamy o znaczeniu drzew w życiu człowieka i zwierząt. Pomówimy też o pracy ilustratora i jego własnej wizji plastycznej interpretacji dzieła pisanego – każdy może być ilustratorem! Głównym tematem warsztatów jest stworzenie wspólnego drzewa oraz wszystkich istotnych elementów w jego otoczeniu. Wykorzystując dostępne materiały pochodzące w znacznej części z recyklingu stworzymy zwierzęta, rośliny, drzewo i całe otoczenie. 

„Gotuję nie marnuję!” Foodsharing Kraków 

Foodsharing Kraków jest inicjatywą społeczną skupiającą się na zapobieganiu marnowaniu żywności. Podejmuje działania mające na celu ratowanie nadwyżek jedzenia, edukuje w zakresie prawidłowego przechowywania produktów żywnościowych i dzieli się pomysłami na wykorzystanie resztek kuchennych.  

Osoby uczestniczące w warsztatach dowiedzą się, w jaki sposób zminimalizować marnowanie żywności w domu, jak wykazać się kreatywnością podczas gotowania, by powstawało jak najmniej resztek. Wolontariuszki Foodsharing Kraków podzielą się też doświadczeniami na temat domowego kompostowania i udowodnią, że jest ono łatwe i satysfakcjonujące. 

„Jadalne zielone balkony” Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie 

Pomidor, papryka, jadalne kwiaty czy pachnące zioła? Jaki kształt, kolor czy smak wybierzesz by rozpocząć swoją przygodę z miejskim ogrodnictwem? W trakcie przygotowanych warsztatów ogrodniczych będzie można samemu skomponować i posadzić wybrane kompozycje roślin jadalnych, które sprawią, że posiłki będą zawsze smaczne i pełne witamin. To łatwiejsze niż się sądzisz, a radość i satysfakcja z własnych upraw nie ma sobie równych! 

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *