Jak Kraków przygotowany jest na powodzie? Miasto chce chronić bezpieczeństwo mieszkańców 

KS
KS
rzeka
fot. Facebook /Kraków PL/

W Krakowie od kilku lat realizowane i przygotowywane są inwestycje, mające zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców przed powodziami i podtopieniami. Przy okazji wtorkowych ulew miasto przypomniało, co robi w tym temacie.

Różne części miasta, są narażone na podtopienia i powodzie w związku z nawalnymi deszczami, które coraz częściej doświadczają europejskie metropolie. To nie tylko rozwiązania w postaci grodzic, podnoszących zagrożone odcinki wałów przeciwpowodziowych, ale i budowa zbiorników retencyjnych czy przepompowni. 

Zbiornik retencyjny przy ul. Udzieli 

Prace projektowe przy budowie nowego zbiornika retencyjnego są kolejnym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców Bieżanowa. Zbiornik powstanie na czterech gminnych działkach o powierzchni ok. 60 arów. Jego sugerowana pojemność wyniesie 4,3 tys. m sześc. wody. 

Budowa pozwoli na przechwycenie nadmiaru wód w okresie nasilonych opadów i zmagazynowanie ich na czas suszy. Wykonawca wystąpił o możliwość wykorzystania nagromadzonej w zbiorniku wody deszczowej do firmy Telpod, zarządcy sąsiadujących ze zbiornikiem ogródków działkowych. W ten sposób zebrana deszczówka mogłaby posłużyć do nawadniania działek. Wykonawca prowadzi również badania gruntu, aby wskazać optymalny wariant osadzenia zbiornika na gminnej działce. Prace nad projektem budowlanym, wartym 312 tys. zł, są w trakcie. 

Grodzice na wałach Serafy w Bieżanowie i Złocieniu 

Dzięki montażowi w 2023 r. grodzic powodziowych na odcinku 2 km wzdłuż Serafy, podwyższono wały rzeki na terenie Bieżanowa. Podwyższenie wałów przeciwpowodziowych razem z realizowanymi przez Wody Polskie czterema suchymi zbiornikami retencyjnymi na Malinówce i Serafie, pozwolą na skuteczne zabezpieczenie przeciwpowodziowe mieszkańców Bieżanowa i Złocienia. Wysokość obwałowania z grodzic wynosi od 50 cm do 1 m. Nowa infrastruktura ma przyczynić się do osiągnięcia odpowiednich parametrów hydraulicznych koryta rzeki oraz poprawi bezpieczeństwo spływu wód wezbraniowych. 

Zbiornik retencyjny na os. Kabel 

W zeszłym tygodniu jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej budowy zbiornika retencyjnego, o objętości ok. 4,5 tys. m sześc. wraz z przepompownią, przy ul. Prokocimskiej. To jedna z największych tego typu inwestycji w mieście, która pozwoli na sprawne odprowadzanie i retencjonowanie wód deszczowych z pobliskich osiedli.

Więcej o tym pisaliśmy tutaj: https://kr24.pl/krakow/jedna-z-najwiekszych-inwestycji-w-krakowie-ogloszono-projekt-na-budowe-zbiornika-retencyjnego/

Przepompownia na wysokie stany Wisły w Bodzowie 

Kolejną ważną i oczekiwaną przez mieszkańców rejonu ul. Widłakowej jest realizacja przepompowni. Obecnie miasto szuka firmy, która opracuje projekt budowlany inwestycji przeciwpowodziowej w Bodzowie. 

Pobliskie osiedla leżące na południowym brzegu Wisły zamieszkuje kilka tysięcy mieszkańców. W sytuacji powodziowej w tym miejscu, gdy śluzy wałowe samoistnie zamykają się pod wpływem fali powodziowej, to właśnie osiedla po drugiej stronie wału są zagrożone podtopieniami. Tereny te pod wpływem długotrwałych opadów deszczu wypełniają się wodą jak basen, posesje są podtapiane. Wówczas praca pompowni staje się nieoceniona, nowa instalacja pozwoli na bezpieczne i stabilne przerzuty wód deszczowych z terenu zawala do koryta głównej rzeki. Obiekty będą sterowane automatycznie. 

Zbiorniki retencyjne przy ul. Burzowej i Folwarcznej 

Zamiast tradycyjnych betonowych umocnień przy ulicy Burzowej postawiono na wykorzystanie tzw. geokraty. W ramach inwestycji przy zbiorniku powstanie kolejny krakowski ogród deszczowy. 

Zbiorniki i kanał retencyjny wzdłuż tej ulicy to urządzenia pozwalające na zmagazynowanie określonej ilości wody i odciążenie miejskiej kanalizacji deszczowej poprzez zatrzymywanie przez jak najdłuższy czas wód opadowych. 

Prace przygotowawcze wraz z niezbędnymi pozwoleniami trwały blisko dwa lata. Skuteczne gospodarowanie wodami opadowymi oraz zmniejszenie ryzyka powodziowego na tym obszarze będzie możliwe dzięki budowie małego zbiornika przy ul. Burzowej, o powierzchni retencyjnej 330 m sześc., trwającej budowie dużego zbiornika o powierzchni 2608 m kw., przebudowie istniejącego koryta rowu, o długości całkowitej 406 m, m.in. na częściowo zamknięty 250-metrowy kanał retencyjny oraz na budowie nowego zbiornika przy ul. Folwarcznej o powierzchni 1290 m kw. Łącznie będzie to ponad 4,5 tys. m kw. powierzchni retencyjnej. 

Działania poprawiające bezpieczeństwo powodziowe na Prądniku Czerwonym 

W ramach zadania realizacji Krakowskiego Szybkiego Tramwaju IV, między ul. Meissnera a Mistrzejowicami, przebudowie ulegnie około 400-metrowy odcinek kanału potoku Sudół Dominikański, przebiegający pod ul. Młyńską. Dotychczasowy przekrój kanału, 2,49 x 2,2 m, zostanie powiększony do 3 x 2,25 m, co poprawi sytuację przeciwpowodziową tego rejonu. 

Realizowany w terenie projekt zakłada wyburzenie istniejącego fragmentu cieku Sudołu Dominikańskiego na odcinku od skrzyżowania ul. Młyńskiej z ul. Macieja Miechowity do połączenia z kanałem biegnącym od ronda Młyńskiego do rzeki Prądnik. W śladzie starego segmentu wybudowany zostanie tunel tramwajowy, a woda zostanie poprowadzona pod zachodnią jezdnią ul. Młyńskiej, równolegle do likwidowanej trasy. Długość przebudowywanego kanału wyniesie 388,6 m, a wraz z komorami – ok. 400 m. 

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *