Mieszkańcy Krakowa już od dzisiaj na Wesołej mogą podziwiać nową wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” to pierwsza taka ekspozycja na świecie. Pozwala ona na wniknięcie w wirtualną rzeczywistość, w świat fresków namalowanych przez Michała Anioła i jego poprzedników na przełomie XV i XVI wieku.
Wystawa wiernie odtwarza watykańską kaplicę, bo mieści się w pawilonie o dokładnym rozmiarze tej oryginalnej, z zachowaniem jej elementów. Powstała dzięki nowoczesnej technologii Digital Art 360 i benedyktyńskiej wręcz pracy fotografów, którzy wykonali 270 tys. zdjęć. Najpierw znalazły się one w trzytomowym, monumentalnym albumie (43,5 × 61 cm) ważącym 27 kg, który pokazywał freski w skali nawet 1:1. Tak, jak je widział niegdyś Michał Anioł, co dziś jest już praktycznie niemożliwe.
Co nas czeka przed wejściem do repliki Kaplicy Sykstyńskiej?
Nim jednak wejdziemy do repliki Kaplicy Sykstyńskiej, w pierwszym pawilonie ekspozycji odbędziemy lekcję historii sztuki, która przygotuje nas merytorycznie na to co zobaczymy w pawilonie głównym. Ten pełen jest anegdotek i ciekawostek związanych z twórcami kaplicy, a również z procesem przygotowania i realizacji projektu jakim jest multimedialna kaplica. Dodatkowo edukację umili znany głos lektora – radiowca Piotra Borowca.
„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” to nie tylko kolejna wystawa w Krakowie – to manifestacja przemian, jakie zachodzą w sercu miasta. Jest to potężny krok w kierunku nowoczesnego podejścia do sztuki i kultury. Dzielnica Wesoła staje się coraz bardziej kreatywna i inspirująca. Rewolucyjne podejście do prezentacji sztuki staje się rzeczywistością, a Agencja Rozwoju Miasta Krakowa zaprasza do głębokiej interakcji z dziełem sztuki, oferując nie tylko wizualne, ale i emocjonalne doznania.
Źródło: Kraków.pl