W niedzielę 25 maja rozpoczyna się 65. Krakowski Festiwal Filmowy – jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych w Europie. Jubileuszową edycję otworzy film „Bałtyk” Igi Lis, a przez 8 dni widzowie zobaczą około 200 filmów z niemal 50 krajów. To ostatni festiwal pod kierownictwem Krzysztofa Gierata, który po 24 latach przekazuje stery młodszemu pokoleniu.
Jubileuszowa edycja pod hasłem „INSIDER”
- edycja KFF odbędzie się w dniach 25 maja – 1 czerwca w krakowskich kinach oraz 30 maja – 15 czerwca na platformie KFF VOD. Tegoroczne hasło „INSIDER” to zaproszenie, by wejść nie tylko do kin, ale także w historie i emocje bohaterów filmów.
Festiwal co roku odwiedza ponad 1000 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczną krakowską publiczność. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 200 filmów z Polski i świata.
Czytaj także: Pierwszy dzień Murapol Cup za nami – jutro wielki finał! [ZDJĘCIA]
„Bałtyk” Igi Lis otworzy festiwal
Inauguracyjnym filmem będzie „Bałtyk” Igi Lis. W programie znalazły się także inne głośne tytuły, m.in. „Ai Weiwei i Turandot” opowiadający o tym, jak prześladowany chiński dysydent wystawia operę Pucciniego, czy „Dziecko z pyłu” Weroniki Mliczewskiej – dokument o Sangu, synu Amerykanina i Wietnamki, który po latach odnajduje ojca.
Cztery główne konkursy i sekcje specjalne
Trzon festiwalu stanowią cztery równorzędne konkursy: Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny, Międzynarodowy Konkurs Dokumentów Muzycznych DocFilmMusic, Międzynarodowy Konkurs Krótkometrażowy oraz Konkurs Polski.
W ramach sekcji pozakonkursowych zaplanowano 14 cykli, w tym „Focus na Irlandię” (10 filmów), „Retrospektywa Jeana-François Laguioniego” (10 filmów), „Panorama polskiego dokumentu” (7 filmów) oraz „Docs + Science” (6 filmów).
Pożegnanie Krzysztofa Gierata
- edycja KFF to zarazem symboliczne pożegnanie Krzysztofa Gierata, który nieprzerwanie kierował festiwalem od 2001 roku. „Z tą decyzją nosiłem się od jakiegoś czasu. Pokochałem krakowski festiwal. Przez ćwierć wieku żyłem nim bardzo intensywnie, ale warto oddać go młodszym” – przekazał w oficjalnym oświadczeniu.
Bilety i karnety
Bilet kinowy kosztuje 20 zł, a pojedynczy dostęp do KFF VOD – 16 zł. Dostępne są także karnety: MAX (nieograniczony dostęp do wszystkich pokazów), HOT (dla osób z uprawnieniami do ulg) oraz CRAZY (10 dowolnie wybranych seansów). Wszystkie bilety i karnety można kupić online oraz w kinach festiwalowych: Agrafka, Kino ASP, Kino Pod Baranami, Mikro i Paradox.
Czytaj także: Żołnierze 11 Małopolskiej Brygady OT złożyli przysięgę w Muzeum Lotnictwa [ZDJĘCIA]
Dodatkowe atrakcje
Imprezie towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Publiczność czeka codzienne pasmo muzyczno-jazzowe w Barbakanie, kino VR w Bunkrze Sztuki czy plenerowe kino pod Wawelem. Odsłonięty zostanie także jubileuszowy mural.