Kolejna stanowcza decyzja prezydenta. Kraków 5020 idzie do likwidacji! 

KS
KS
Centrum Kongresowe ICE

Prezydent Miszalski podjął decyzję, że spółka Kraków 5020 zniknie na zawsze. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie działalności jest już gotowy. 

W najbliższym tygodniu prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przekaże projekt uchwały pod obrady Rady Miasta Krakowa. Zgodnie z harmonogramem działań, proces likwidacji spółki miałby się rozpocząć z początkiem nowego roku. 

Spółka Kraków 5020 powstała w wyniku realizacji uchwały Rady Miasta Krakowa z 17 listopada 2021 r. W zakresie jej zadań było m.in. zarządzanie Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonem Wyspiańskiego, studiem nagrań i montażownią (w tym platformą Play Kraków), a także siecią informacji miejskiej InfoKraków. Spółka miała też prowadzić działalność promocyjną na rzecz Krakowa oraz świadczyć usługi doradcze. 

Spółka nie wypaliła

Jak czytamy w projekcie uchwały, wykonywany przez spółkę model promocji Miasta nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Zastrzeżenia co do realizacji powierzonych zadań zgłaszali też wcześniej radni oraz sami mieszkańcy Krakowa. W kwietniu 2023 r. złożyli oni obywatelską inicjatywę uchwałodawczą w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta Krakowa, dotyczących likwidacji spółki Kraków 5020. 

W świetle tych argumentów prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zdecydował, że zadania wykonywane przez spółkę zostaną wygaszone lub przekazane do innych wydziałów i jednostek, a sama spółka powinna zostać zlikwidowana.   

Kraków 5020 zniknie w 2025 roku

Zgodnie z przepisami, aby móc rozwiązać spółkę, konieczna jest zgoda Rady Miasta Krakowa, a następnie podjęcie przez Wspólnika uchwały o jej rozwiązaniu, stwierdzonej protokołem sporządzonym przez notariusza. Funkcję Zgromadzenia Wspólników w spółce Kraków 5020 pełni prezydent Krakowa. Z dniem powzięcia uchwały Zgromadzenia Wspólników, następuje otwarcie likwidacji. Jeśli Rada Miasta Krakowa przyjmie przygotowany projekt uchwały, nastąpi to, według planu, z początkiem 2025 roku. 

Zgodnie z założeniami prezydenta Krakowa, rozwiązanie spółki ma w perspektywie długofalowej spowodować obniżenie wydatków Miasta. Warto jednak podkreślić, że sam proces likwidacji może generować koszty związane z prowadzonymi czynnościami likwidacyjnymi. 

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *