Koniec z wrzucaniem starych ubrań do śmieci zmieszanych. Co teraz?

M N
M N
Rynek Główny w Krakowie

Wchodzą zasady segregacji tekstyliów. Jak poradzi sobie z nimi Kraków?

Wraz z 1 stycznia wejdą z życie nowe zasady segregacji odpadów tekstylnych. Ubrania, obuwie i inne tego typu rzeczy, nie będą mogły już trafiać do tzw. śmieci zmieszanych.

Co z tekstyliami, które wciąż nadają się o użytku?

Kraków od kilku lat, dzięki usłudze MPO, ma pomysł jak pozbywać się niechcianych ubrań. W ramach programu „100% korzyści” krakowianie przekazują je potrzebującym.

Akcja „100% korzyści” jest prowadzona od 2015 roku przez krakowskie MPO we współpracy z małopolskim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża. Aby skorzystać z tej inicjatywy, wystarczy spakować niechciane ubrania, zadzwonić pod numer 801 084 084 i umówić się na ich darmowy odbiór.

– Nasza inicjatywa wynikała z chęci uporządkowania bałaganu, który regularnie tworzył się wokół pojemników na odzież zbieraną przez różne fundacje i stowarzyszenia charytatywne. Pojemniki były często przepełnione, a ludzie zostawiali wokół nich torby z odpadami. Tak narodził się program „100% korzyści” – zaznaczają pracownicy MPO.

MPO odbiera tekstylia od mieszkańców bezpośrednio z ich domów, po umówieniu terminu telefonicznie, natomiast PCK zajmuje się ich segregacją, wybierając te, które mogą być użyteczne dla podopiecznych. Reszta tekstyliów jest przetwarzana przez MPO.

Co zrobić z uszkodzonymi tekstyliami?

Jeśli ubrania nie nadają się do użytku, należy zawieźć je do Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1D. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–18.00 w soboty w godz. 7.30–18.00.

Źrodło: Krakow.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *