Kraków liderem niechlubnego rankingu. Mamy najwięcej w kraju… zwolnień grupowych

MN
MN
Targi Pracy w Krakowie
Targi Pracy w Krakowie

Nie wygląda to dobrze. Grodzki Urząd Pracy w Krakowie przygotował raport, z którego wynika, że nasze miasto było na początku roku liderem pod względem liczby zwolnień grupowych.

Kraków liderem w kraju pod względem liczby zwolnień grupowych

W roku 2023 w Krakowie w ramach zwolnień grupowych pracę straciły 954 osoby.

Od początku tego roku wynik został pobity w dwóch pierwszych miesiącach.

W styczniu i lutym 2024 liczba osób objętych zamiarem zwolnienia w ramach procedury zwolnień grupowych wyniosła 986!

To zdecydowanie najwięcej w kraju. Na drugim miejscu pod tym względem jest Warszawa z 627 osobami w takiej sytuacji. Trzecie miejsce zajął Olsztyn (447), trzecie Poznań (193).

źródło: Grodzki Urząd Pracy w Krakowie

W I kwartale 2024 roku w Krakowie pracodawcy zgłosili w trybie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników zamiar zwolnienia:

437 osób w styczniu,
549 osób w lutym,
154 osób w marcu.

Rekordowo niskie bezrobocie

Ostatni kwartał 2023 roku zapisał się dla Krakowa rekordowo niską stopą bezrobocia na poziomie 1.9%. Tak niski wynik nie mógł utrzymywać się bez końca, a mając na uwadze kilka czynników, które jednocześnie się na siebie nałożyły, to musiały one doprowadzić do pewnych i niekoniecznie korzystnych zmian – zwraca uwagę Urząd.

Mogły mieć na to wpływ długofalowe skutki inflacji oraz znaczący wzrost kwoty minimalnej, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost kosztów zatrudnienia pracownika i świadczonych przez firmy usług. Nieodzowną przyczyną lekkiego wzrostu stopy bezrobocia z początkiem roku kalendarzowego jest także sezonowość, ponieważ sporo działalności świadczy swoje usługi o cieplejszych porach roku. Ten ostatni trend jest obserwowany przez Grodzki Urząd Pracy od lat – mówi Marek Cebulak, Dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Winna sztuczna inteligencja?

Czynniki te mogły być powodem przeprowadzonych w Krakowie w I kwartale zwolnień grupowych. Ważnym aspektem redukcji etatów na dużą skalę może być także optymalizacja procesów wewnętrznych zachodzących w firmach, która wynika z postępu technicznego lub została wymuszona kwestiami społecznymi. Nie bez znaczenia pozostaje także rozwój sztucznej inteligencji, która jest w stanie w pewnym stopniu zastąpić pracę wykonywaną przez człowieka – czytamy w raporcie Urzędu.

Zwolnienia sprawiły, że stopa bezrobocia w Krakowie na koniec marca 2024 wynosiła 2,1%.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *