Krakowscy naukowcy opracowali innowacyjną cząsteczkę. Ma pomóc w leczeniu padaczki lekoopornej 

KS
KS
(fot. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
(fot. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opracowali cząsteczkę, która może posłużyć w terapii chorób neurologicznych. Obecnie prowadzone są prace pod kątem regulatorowym dopuszczającym cząsteczkę do pierwszej fazy badań klinicznych, które zaplanowano na przyszły rok. 

Zespół prof. Krzysztofa Kamińskiego z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM opracował cząsteczkę o symbolu iQ-007, która zakończyła z sukcesem fazę rozwoju przedklinicznego w kierunku terapii padaczki lekoopornej. 

Naszą cząsteczkę zidentyfikowano jako pierwszy w klasie (first-in-class) małocząsteczkowy, wysoce selektywny pozytywny allosteryczny modulator transportera EAAT2 dla glutaminianu. EAAT2, który ulega ekspresji przede wszystkim w ośrodkowym układzie nerwowym, jest głównym transporterem usuwającym nadmiar glutaminianu z przestrzeni synaptycznej, przez co zmniejsza on ryzyko działania ekscytotoksycznego wspomnianego neuroprzekaźnika – wyjaśnia prof. Krzysztof Kamiński. 

Pomoże w leczeniu schorzeń neurologicznych

Oprócz leczenia padaczki, cząsteczka może stanowić nowatorskie podejście terapeutyczne wielu innych schorzeń neurologicznych, neurodegeneracyjnych i psychiatrycznych, w których kluczową rolę odgrywa glutaminian, m.in. choroby Alzheimara, Parkinsona, Huntingtona, stwardnienia rozsianego, stwardniania bocznego zanikowego, udarów niedokrwiennych mózgu, bólu, schizofrenii, depresji, lęku, a także uzależnień – dodaje.

iQ-007 zyskał już uznanie w oczach wielu ekspertów, czego dowodem są złote, a także srebrne medale przyznane w tym roku na prestiżowych wystawach. W 2020 roku cząsteczka została skomercjalizowana przez Uniwersytet Jagielloński za pośrednictwem Centrum Transferu Technologii CITTRU.

Kluczowe eksperymenty potwierdzające m.in. bezpieczeństwo, a także prace rozwojowe nad formulacją przedkliniczną i postacią leku do badań klinicznych w całości sfinansowano przez kapitał prywatny typu Venture Funding pozyskany przez iQure z USA, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. 

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *