Ponad 1,2 mld zł dla MPK w Krakowie pozyskane z funduszy Unii Europejskiej

KS
KS
tramwaj

Dziś, 1 maja mija dokładnie 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie Kraków zyskał setki milionów złotych na rozwój komunikacji miejskiej. Te pieniądze miały pomóc MPK, by mieszkańcy Krakowa czuli się komfortowo w podróżowaniu komunikacją miejską. 

Bardzo skuteczne w pozyskiwaniu unijnych środków jest MPK SA w Krakowie, które do 2024 roku zrealizowało inwestycje za ponad 2 mld zł, z czego dofinansowanie ze środków UE to aż 1,2 mld zł. 

Przez 20 lat obecności Polski w UE, dzięki tym środkom MPK zakupiło w sumie 280 autobusów, w tym 92 autobusy elektryczne oraz 24 autobusy hybrydowe. MPK w Krakowie skutecznie pozyskiwało także środki unijne na zakup tramwajów. W sumie mieszkańcy zyskali dzięki temu 144 nowoczesne, niskopodłogowe i klimatyzowane wagony, co stanowi niemal połowę floty tramwajowej MPK. 

Gdyby policzyć miejsca w zakupionych pojazdach, to okazałoby się, że dzięki środkom z UE pasażerowie zyskali ponad 60 tys. miejsc w nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska pojazdach. 

To co bardzo ważne, nowe pojazdy pozyskane dzięki środkom z UE są wyposażone w udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością. Pojazdy posiadają niską podłogę, platformę dla osób poruszających się na wózkach, wydzielona przestrzeń i pasy bezpieczeństwa. Z myślą o osobach niewidomych pojazdy są wyposażone w głosowy system zapowiedzi wewnętrzny i zewnętrzny. 

Zakup nowych pojazdów w ramach unijnych projektów to także korzyści dla środowiska – to zmniejszenie zanieczyszczeń i ograniczenie emisji hałasu.

Źródło: MPK.Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *