Tydzień przed drugą turą wyborów prezydenckich sondaże pokazują dramatyczną walkę o każdy głos. Najnowsze badanie Ipsos dla TVP wskazuje na remis – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki mają po 47% poparcia. W Małopolsce sytuacja wygląda jednak inaczej – kandydat popierany przez PiS ma tutaj wyraźną przewagę nad prezydentem Warszawy.
Remis w skali kraju – każdy głos będzie na wagę złota
Najnowszy sondaż Ipsos dla TVP Info przeprowadzony w dniach 20-22 maja pokazuje absolutny remis między kandydatami. Zarówno Rafał Trzaskowski (KO), jak i Karol Nawrocki (popierany przez PiS) mogą liczyć na 47% poparcia. Jedynie 6% badanych odpowiedziało „trudno powiedzieć” na pytanie o preferowanego kandydata.
Czytaj także: Murapol Cup już jutro! Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów zagrają w Krakowie [ZDJĘCIA]
To oznacza, że walka o Pałac Prezydencki będzie toczyć się dosłownie do ostatniej chwili. Kluczowe będzie przekonanie niezdecydowanych wyborców oraz mobilizacja własnego elektoratu.
Frekwencja może być podobna do pierwszej tury
Badanie Ipsos pokazuje również, że frekwencja w drugiej turze może być zbliżona do tej z 18 maja, gdy wyniosła 66,8%. Zdecydowany udział w wyborach deklaruje 53% badanych, a „raczej tak” odpowiedziało 13%. Łącznie daje to 66% – niemal identycznie jak w pierwszej turze.
Inne sondaże – różne wyniki
Inne pracownie badawcze pokazują nieco odmienne rezultaty. Sondaż Opinia24 dla TVN24 wskazuje na minimalną przewagę Nawrockiego – 47% wobec 45% dla Trzaskowskiego wśród osób zdecydowanie idących głosować. Z kolei starsze badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski dawało Trzaskowskiemu znaczną przewagę – 56,2% wobec 43,8%.
Czytaj także: Stadion Cracovii zmieni nazwę? Trwają poszukiwania sponsora.
Małopolska – bastion Nawrockiego
W województwie małopolskim sytuacja wygląda zupełnie inaczej niż w skali kraju. Już w pierwszej turze Karol Nawrocki zdominował region, zdobywając 35,21% głosów wobec 24,41% Trzaskowskiego. Trzecie miejsce zajął Sławomir Mentzen z wynikiem 16,20%.
Szczególnie mocną pozycję Nawrocki ma w powiatach południowych – w tatrzańskim i limanowskim był bardzo blisko drugiego miejsca, wyprzedzając znacznie Trzaskowskiego. Jedynie w Krakowie prezydent Warszawy może liczyć na większe poparcie, ale nawet tam różnica nie była dramatyczna.
Kluczowe będą głosy wyborców Mentzena i Brauna
W Małopolsce kluczowe znaczenie będą miały głosy wyborców Sławomira Mentzena (16,20% w pierwszej turze) oraz Grzegorza Brauna, który w niektórych powiatach regionu osiągał bardzo dobre wyniki. Według sondażu UCE Research dla Onetu, 54,1% wyborców Brauna zamierza poprzeć Nawrockiego, a tylko 12,5% Trzaskowskiego.
Kraków kontra reszta województwa
Największą niepewność w Małopolsce stanowi Kraków, gdzie frekwencja była najwyższa (75,14%), a wyniki były bardziej wyrównane. W stolicy województwa Adrian Zandberg był blisko podium, co pokazuje, że lewicowy elektorat może przechylić szalę na korzyść Trzaskowskiego. Jednak poza Krakowem Nawrocki ma wyraźną przewagę w całym regionie.
Czytaj także: Pseudokibic rozebrał kobietę za to, że miała na sobie koszulkę Wisły [FILM]
Prognoza dla Małopolski
Biorąc pod uwagę wyniki pierwszej tury i przepływy głosów, wszystko wskazuje na to, że Karol Nawrocki wygra w Małopolsce z przewagą kilku punktów procentowych. Trzaskowski może liczyć na zwycięstwo w Krakowie i kilku gminach o wyższej frekwencji, ale nie wystarczy to do odrobienia strat z reszty województwa.