Pozostało kilka tygodni. Podano datę otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Oficjalne otwarcie rozłożono na dwa dni. Będą wybitni naukowcy, wyjątkowe koncerty, a w niemal najkrótszą noc roku – mapping na elewacji. Start 21 i 22 czerwca!
5 kwietnia generalny wykonawca, firma HOCHTIEF Polska S.A., oficjalnie przekazał budynek centrum nauki. Dzięki temu ekipa Cogiteonu może prowadzić testy wszystkich systemów budynku, przygotować ostateczne scenariusze zajęć i je prototypować. Poszczególne przestrzenie będą zyskiwały docelowy wygląd. A już teraz możemy ogłosić oficjalną datę otwarcia.
Cogiteon to już nie kilka pomieszczeń w kamienicy w centrum Krakowa i niewielki zespół edukatorów, którzy w kilka lat przeprowadzili pokazy dla ponad 118 tys. osób, w tym w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych. Teraz Cogiteon to obiekt o powierzchni 14 tys. m2 powierzchni użytkowej, 2-hektarowy park oraz hektarowy ogród na dachu. W ramach inwestycji powstała interaktywna wystawa stała „Człowiek i jego marzenia”, osobna ekspozycja dla dzieci, a laboratoria zyskały profesjonalne wyposażenie. Cogiteon to także przestrzenie konferencyjne i eventowe, które mogą być wykorzystywane biznesowo.
Jeszcze w tym roku planujemy cykl kosmicznych spotkań i warsztatów, organizację eventów z kuchnią molekularną, kilka wystaw w ramach ścieżki „Zrównoważona przyszłość”, a w dalszej perspektywie organizację Festiwalu Snów, co nawiązuje do jednego z eksponatów wystawy stałej. Już teraz dostępne bez ograniczeń są zielone przestrzenie rekreacyjne, które zajmują 2/3 terenu centrum nauki.
Czym jest Cogiteon?
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon jest instytucją kultury o charakterze innowacyjnym, której celem jest edukacja przez zabawę i angażowanie się w samodzielne lub zespołowe eksperymenty naukowe, projekty badawcze i społeczne. Cogiteon będzie rozbudzać zamiłowanie do nauki, pomagać zrozumieć świat, budować postawę kreatywności, otwartości i nawyk samodzielnego myślenia.
W założeniu profilem ma odróżniać się od funkcjonujących już w regionie instytucji naukowych i edukacyjnych, czy też muzeów. Zadaniem instytucji będzie wyzwalanie potencjału wynikającego ze współpracy przedstawicieli różnych dziedzin: nauki, sztuki, edukacji, przedsiębiorczości i działalności społecznej. Chce podkreślać swój regionalny charakter – unikalną tożsamość i potencjał Małopolski.
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon ma być miejscem niezwykłym – inspirującym, nowoczesnym i zapadającym w pamięć. Założenie jest takie, aby każdy, kto je odwiedzi, pokochał naukę i rozbudził w sobie ciekawość świata.
Gdzie znajduje się Cogiteon?
Siedziba Cogiteonu od 2021 roku powstaje w Krakowie przy al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego w sąsiedztwie pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.
„Człowiek i jego marzenia” to tytuł głównej wystawy stałej. Całość będzie obejmować ponad sto eksponatów interaktywnych, podzielonych na pięć sekcji tematycznych. Poszczególne urządzenia będą rozwijać zagadnienia związane m.in. z budową organizmu człowieka, funkcjonowaniem społeczeństw, odkrywaniem świata, przyrodą, technologią i kreatywnością.
Oprócz wystawy stałej elementami projektu są:
– laboratoria i pracownie tematyczne (Laboratoria: Przyrody, Cząstek, Reakcji, Smaków oraz Pracownie: Techniki, Innowacji),
– przestrzeń wystaw czasowych, sale konferencyjne, strefy pokazów popularnonaukowych, restauracja, kawiarnia,
– pierwszy w Krakowie ogólnodostępny ogród na dachu,
– park w którym będzie 296 drzew oraz naukowy plac zabaw z eksponatami plenerowymi.
Źródło: Cogiteon.pl
Fot. Budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon (fot. Cogiteon.pl)