Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Poznaliśmy datę otwarcia!

MS
MS
default

Pozostało kilka tygodni. Podano datę otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Oficjalne otwarcie rozłożono na dwa dni. Będą wybitni naukowcy, wyjątkowe koncerty, a w niemal najkrótszą noc roku – mapping na elewacji. Start 21 i 22 czerwca!

5 kwietnia generalny wykonawca, firma HOCHTIEF Polska S.A., oficjalnie przekazał budynek centrum nauki. Dzięki temu ekipa Cogiteonu może prowadzić testy wszystkich systemów budynku, przygotować ostateczne scenariusze zajęć i je prototypować. Poszczególne przestrzenie będą zyskiwały docelowy wygląd. A już teraz możemy ogłosić oficjalną datę otwarcia.

Cogiteon to już nie kilka pomieszczeń w kamienicy w centrum Krakowa i niewielki zespół edukatorów, którzy w kilka lat przeprowadzili pokazy dla ponad 118 tys. osób, w tym w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych. Teraz Cogiteon to obiekt o powierzchni 14 tys. m2 powierzchni użytkowej, 2-hektarowy park oraz hektarowy ogród na dachu. W ramach inwestycji powstała interaktywna wystawa stała „Człowiek i jego marzenia”, osobna ekspozycja dla dzieci, a laboratoria zyskały profesjonalne wyposażenie. Cogiteon to także przestrzenie konferencyjne i eventowe, które mogą być wykorzystywane biznesowo.

Jeszcze w tym roku planujemy cykl kosmicznych spotkań i warsztatów, organizację eventów z kuchnią molekularną, kilka wystaw w ramach ścieżki „Zrównoważona przyszłość”, a w dalszej perspektywie organizację Festiwalu Snów, co nawiązuje do jednego z eksponatów wystawy stałej. Już teraz dostępne bez ograniczeń są zielone przestrzenie rekreacyjne, które zajmują 2/3 terenu centrum nauki.

Czym jest Cogiteon?

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon jest instytucją kultury o charakterze innowacyjnym, której celem jest edukacja przez zabawę i angażowanie się w samodzielne lub zespołowe eksperymenty naukowe, projekty badawcze i społeczne. Cogiteon będzie rozbudzać zamiłowanie do nauki, pomagać zrozumieć świat, budować postawę kreatywności, otwartości i nawyk samodzielnego myślenia.

W założeniu profilem ma odróżniać się od funkcjonujących już w regionie instytucji naukowych i edukacyjnych, czy też muzeów. Zadaniem instytucji będzie wyzwalanie potencjału wynikającego ze współpracy przedstawicieli różnych dziedzin: nauki, sztuki, edukacji, przedsiębiorczości i działalności społecznej. Chce podkreślać swój regionalny charakter – unikalną tożsamość i potencjał Małopolski.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon ma być miejscem niezwykłym – inspirującym, nowoczesnym i zapadającym w pamięć. Założenie jest takie, aby każdy, kto je odwiedzi, pokochał naukę i rozbudził w sobie ciekawość świata.

Gdzie znajduje się Cogiteon?

Siedziba Cogiteonu od 2021 roku powstaje w Krakowie przy al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego w sąsiedztwie pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

„Człowiek i jego marzenia” to tytuł głównej wystawy stałej. Całość będzie obejmować ponad sto eksponatów interaktywnych, podzielonych na pięć sekcji tematycznych. Poszczególne urządzenia będą rozwijać zagadnienia związane m.in. z budową organizmu człowieka, funkcjonowaniem społeczeństw, odkrywaniem świata, przyrodą, technologią i kreatywnością.

Oprócz wystawy stałej elementami projektu są:

– laboratoria i pracownie tematyczne (Laboratoria: Przyrody, Cząstek, Reakcji, Smaków oraz Pracownie: Techniki, Innowacji),

– przestrzeń wystaw czasowych, sale konferencyjne, strefy pokazów popularnonaukowych, restauracja, kawiarnia,

– pierwszy w Krakowie ogólnodostępny ogród na dachu,

– park w którym będzie 296 drzew oraz naukowy plac zabaw z eksponatami plenerowymi.

Źródło: Cogiteon.pl

Fot. Budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon (fot. Cogiteon.pl)

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *