W Krakowie znajduje się największa rampa w Polsce. Problemem jest, że nikt od lat z niej nie może korzystać. Wszystko przez zniszczoną jezdną nawierzchnię. Czy rampa będzie mogła jeszcze kiedyś posłuży mieszkańcom?
Sprawą VertRampy przy ul. Lipskiej na Płaszowie zajął się radny Krakowa Rafał Zawiślak, który złożył interpelację do prezydenta Krakowa. Według niego rampa mogłaby służyć za centrum sportowe. Szczególnie chodzi o młodzież, która korzysta z rolek, deskorolek, BMX-ów i hulajnóg.
Zamiast tego, obiekt niszczeje.
W 2018 roku na Płaszowie powstała VertRamp szeroka na 10,5 metra oraz wysoka na 3,5 metra z nawierzchnią specjalnie sprowadzoną ze Stanów. Przez lata służyła wielu osobom z całego Krakowa a także spoza miasta, w doskonaleniu technik jazdy na desce, rolkach czy na hulajnogach.
Rampa błaga o naprawę
Na naszych zdjęciach widać, że stan nawierzchni rampy błaga o odświeżenie. Z tego powodu obiekt od lat pozostaje wyłączony z użytkowania i ogranicza możliwości aktywnego spędzania czasu przez mieszkańców, ale również sprawia, że marnuje się potencjał tego miejsca.
Radny podkreśla, że w ostatnich latach dwukrotnie składano projekty naprawy VertRampy w ramach Budżetu Obywatelskiego (BO), jednak nie uzyskały one wystarczającej liczby głosów, aby zostać zrealizowane.
Mieszkańcy nie są obojętni
Wyniki w budżecie obywatelskim pokazują jednak, że VertRampa nie jest obojętna mieszkańcom Krakowa. W bieżącej edycji BO projekt naprawy obiektu zdobył 1007 punktów, a zagłosowało na niego 556 osób. W poprzednim roku 2023 projekt ten zdobył aż 2679 punktów jako projekt ogólnomiejski.
Radny Rafał Zawiślak z prośbą do prezydenta Krakowa wnosi o:
- Rozważenie włączenia naprawy VertRampy do planu inwestycji miejskich na rok 2025,
biorąc pod uwagę skalę zapotrzebowania społecznego oraz potencjał, jaki ten obiekt
posiada dla lokalnej społeczności i promocji Krakowa jako miasta przyjaznego sportom
ekstremalnym. - Przeznaczenie środków finansowych na wymianę nawierzchni jezdnej VertRampy, aby
uczynić obiekt bezpiecznym, a także dostępnym dla wszystkich użytkowników - Współpracę z lokalnymi organizacjami sportowymi oraz stowarzyszeniami, które mogłyby
wykorzystać VertRampę do organizacji warsztatów, szkoleń, a także eventów dla dzieci i młodzieży, co wzmocniłoby społeczny aspekt inwestycji i zwiększyło jej zasięg - Przypisanie tej rampy jako obiektu infrastruktury sportowej do Zarządu Infrastruktury
Sportowej a nie jak to ma miejsce obecnie do Zarządu Zieleni Miejskiej
Według radnego naprawa największej tego typu rampy w Polsce otworzyłaby wiele możliwość. Umożliwiłoby to prowadzenie na niej warsztatów i szkoleń dla dzieci i młodzieży, co wzmocniłoby ofertę sportową miasta oraz przyczyniłoby się do popularyzacji aktywnego trybu życia wśród młodszych mieszkańców.