Narty, jezioro, pustynia i niezwykła wieś. Pomysły na majówkę w okolicy Krakowa

MN
MN
Kasprowy Wierch (fot. PKL)
Kasprowy Wierch (fot. PKL)

Czy Kraków i Małopolska to nie najwspanialsza okolica na świecie? Gdzie indziej w trakcie majówki możesz pojeździć na nartach, a jeszcze tego samego dnia pospacerować po pustyni?

W roku 2024 majówka jest wyjątkowo długa. 1 maja jeszcze przed nami, a wiele osób już rozpoczęło wypoczynek.

Szukasz pomysłu na wycieczkę w okolicy Krakowa? Spędzasz weekend majowy w Małopolsce? Oto kilka najciekawszych pomysłów na spędzenie tych dni w okolicy naszego miasta. Małopolska to niezwykle bogaty turystycznie region – nie brakuje tu interesujących zabytków i fantastycznych widoków.

Gdzie na majówkę w Małopolsce i okolicach Krakowa?

Narty na Kasprowym Wierchu

Zima nie rozpieszczała w tym roku narciarzy, ale sezon na Kasprowym Wierchu jeszcze się nie zakończył. Jak informują Polskie Koleje Liniowe, nadal czynna jest kolejka Dolinie Gąsienicowej. Pokrywa śnieżna mierzy od 5 do 85 centymetrów. Nie są to więc optymalne warunki i zapewne trzeba uważać na wystające skały, ale jest to niezwykła możliwość, by przedłużyć sezon narciarski. A jeśli nie jeździsz na nartach lub snowboardzie, i tak warto wybrać się na szczyt, by przy pięknej pogodzie podziwiać niesamowite widoki. Wjazd kolejką góra – dół kosztuje od 109 do 139 złotych. Całodzienny karnet narciarski – 165 złotych.

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska

To unikalne miejsce w skali kraju. Pustynia Błędowska to obszar o powierzchni 33 km2, na którym poczujesz się jak na egzotycznych wakacjach. Znajdziesz tu wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt. Szczególnie polecamy miejsce widokowe znajdujące się w miejscowości Klucze, na wzgórzu Czubatka. Można tam dotrzeć pieszo lub dojechać samochodem, a najlepiej przyjechać późnym popołudniem. Widoki potrafią być oszałamiające. Tylko wielbłądów brak!

Bór na Czerwonem w Nowym Targu

Bór na Czerwonem (fot. Urząd Miasta Nowy Targ)

Rezerwat ″Bór na Czerwonem″ jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce, ale dopiero ostatnio zaczął zyskiwać popularność. I nie bez powodu. Rezerwat mieści się na torfowisku, a zwiedzający mogą korzystać z wielu kładek, pomostów i platform. Dzięki tym konstrukcją, zwiedzanie rezerwatu jest bardzo przyjemnym spacerem. W trasę mogą udać się rodziny z małymi dziećmi, a także osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach. Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny. Zwiedzanie nie powinno zająć dłużej niż dwie godziny. To jednak będą bardzo ciekawe godziny, jakby udało się przenieść na chwilę do innego świata.

Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie

Oto malowniczy zbiornik wodny, który idealnie zgrywa się z pobliskimi szczytami Pienin i Gorców. Brzegi przyozdobione są dwoma zamkami, a całość zwieńcza oszałamiający widok na Tatry. Wokół zalewu prowadzi ścieżka rowerowa Velo Czorsztyn, która zadowoli każdego fana dobrych widoków. Fajną atrakcją jest też rejs stateczkiem, a popołudniu można odpocząć na jednej z plaż ulokowanych na brzegu zalewu. Wokół nie brakuje ciekawej architektury. Oprócz zamków w Niedzicy i Czorsztynie, warto zwiedzić choćby drewniany kościółek w Dębnie.

Lanckorona

Lanckorona (fot. Wikipedia)

Szukasz idealnego miejsca na niezapomnianą wycieczkę podczas nadchodzącego weekendu majowego? Lanckorona, urocza wieś położona zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa, czeka, aby Cię oczarować swoim niepowtarzalnym urokiem i bogatą historią. Lanckorona zachowała swój autentyczny charakter, zachęcając do spacerów po malowniczych uliczkach, które prowadzą do zabytkowych drewnianych domów i kościoła św. Jana Chrzciciela. To doskonała okazja, aby przenieść się w czasie i poczuć klimat minionych epok. Warto odwiedzić lokalne galerie sztuki czy warsztaty rzemieślnicze. W okolicy znajdziesz liczne szlaki turystyczne prowadzące przez urokliwe lasy i pagórki, zapewniając odprężający kontakt z naturą.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *