Nowa Huta zyskała Zakład Recyklingu Tworzyw Sztucznych 

KS
KS
Zakład Recyklingu Tworzyw Sztucznych (fot. Kraków.pl /Bogusław Świerzowski)
Zakład Recyklingu Tworzyw Sztucznych (fot. Kraków.pl /Bogusław Świerzowski)

Na terenie poprzemysłowym Nowej Huty powstał Zakład Recyklingu Tworzyw Sztucznych, a to dopiero początek. W tym miejscu krakowskie MPO będzie segregować i przerabiać plastikową folię na regranulat. Z niego będzie można wytwarzać plastikowe worki czy pojemniki. 

W rejonie ulic Igołomskiej i Cementowej, powstaje Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. 30 września nastąpiło otwarcie Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych, a zarazem zakończenie I etapu realizacji tej inwestycji. 

Uruchomienie Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych umożliwia realizację recyklingu folii w ramach Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Krakowie. Otrzymany regranulat może być używany na przykład do wytwarzania plastikowych worków lub pojemników. Wybudowana linia technologiczna pozwala na produkcję 10 000 mg regranulatu rocznie. 

Ważne przedsięwzięcie dla miasta

Podczas otwarcia Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa, zaznaczył, jak ważne jest to przedsięwzięcie w obszarze recyklingu i zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi w Krakowie. 

Ekologia zawsze była dla mnie ważną kwestią i bardzo się cieszę, że obserwowane przez nas efekty pozyskiwania surowców z recyklingu, w obrębie gospodarki obiegu zamkniętego, są w tym nowo otwartym zakładzie tak bardzo widoczne. Chciałbym bardzo podziękować, a także pogratulować MPO tej inwestycji – dodał prezydent. 

W zakładzie, który składa się z hali produkcyjnej o powierzchni prawie 1 ha, zainstalowano dwie linie technologiczne: do przygotowania folii do recyklingu poprzez wyodrębnienie folii polietylenowej z różnych rodzajów folii, a także recyklingu. 

Tutaj folia zamienia się w regranulat

Przygotowanie folii do recyklingu polega na jej stopniowym rozdrabnianiu przy jednoczesnym usuwaniu zanieczyszczeń ferromagnetycznych, a także rozdzieleniu folii polietylenowej na frakcje: transparentną i kolorową. Na linii do recyklingu materiał jest poddawany dalszemu rozdrabnianiu, myciu zimną i ciepłą wodą, a także osuszaniu. Następnie materiał jest wytłaczany w celu uzyskania regranulatu, który jest poddawany chłodzeniu i odświeżaniu. Nad jakością uzyskiwanego produktu czuwa laboratorium. 

Zakład Recyklingu Tworzyw Sztucznych (fot. Kraków.pl /Bogusław Świerzowski)

Budowę pierwszego etapu Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych ukończono w 2024 roku. W czerwcu uzyskano wszystkie wymagane prawem pozwolenia umożliwiające funkcjonowanie Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych. 

W całej instalacji działa 39 przenośników taśmowych o łącznej długości ok. 400 m i łącznej powierzchni ok. 610 m2. Na linii technologicznej do segregacji folii funkcjonuje 5 separatorów optycznych. 

Budowa Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie jest kolejnym bardzo ważnym krokiem w kierunku wdrażania Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W wyniku realizacji założonych planów powstanie kompleks nowoczesnych, w pełni zautomatyzowanych instalacji służących przetwarzaniu odpadów. Będą one funkcjonować z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, a także najnowszych osiągnięć z zakresu automatyki i robotyki. 

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *