Do zapalenia się jednego z budynków na terenie parku Grzegórzeckiego doszło w środowy wieczór 11 września. Był to już czwarty pożar w ciągu ostatnich tygodni, a to budzi obawy wśród mieszkańców. W tle… deweloperzy.
Strażacy w środę, 11 września, po godzinie 22 otrzymali zgłoszenie o obiekcie, który stanął w płomieniach na terenie parku Grzegórzeckiego. Gaszenie pożaru trwało bardzo długo. Ostatni strażacy zakończyli akcję przed godziną 6 rano w czwartek.
W pożarze nie ucierpiała żadna osoba. Pogorzelisko po zakończonej akcji strażacy sprawdzili kamerami termowizyjnymi, a także dokładnie przekopali i przelali.
Jak podaje “Gazeta Krakowska” strażacy informują, że przyczyna pożaru jest nieustalona, ale prawdopodobnie była to nieostrożność osób przy posługiwaniu się ogniem lub jego zaprószenie.
– To już kolejny w krótkim czasie pożar w tej lokalizacji dawnych magazynów. Jest to niecodzienna sytuacja, widać dziwne „zbiegi okoliczności” – poinformował “Gazetę Krakowską” oficer prasowy krakowskiej straży pożarnej, Bartłomiej Rosiek. Zaznacza, że dokonywaniem wszystkich ustaleń co do pożaru i jego przyczyn zajmuje się policja.
Spłonął budynek, który miał służyć mieszkańcom
W mediach społecznościowych na profilu stowarzyszenia Zielone Grzegórzki można było zobaczyć relację wideo z akcji gaśniczej i dołączony do tego tekst:
“Aktualnie płonie budynek biurowo – sztabowy z gankiem wspartym na filarach, powstały w okresie międzywojennym XX w. W planach miał być przekształcony na pawilon z funkcją gastronomiczną, w którym miała tez być ogólnodostępna sala, w której mieszkańcy będą mogli się spotykać i organizować wydarzenia. Ogień trawił go przez kilkadziesiąt minut” – napisało stowarzyszenie
Park Grzegórzecki położony jest w rejonie ul. Skrzatów i obejmuje obszar ponad 5 ha, będący dawnym terenem wojskowym. Mieszkańcy dalej czekają na zrealizowanie inwestycji związanej z zagospodarowaniem parku.
„Obszar przez lata pozostawiony w formie „oazy”, do której ograniczony był dostęp ludzi co skutkuje dużą różnorodnością gatunkową. Zdecydowaną większość bioróżnorodności tworzą duże ilości starych, niekiedy dziuplastych drzew wielu gatunków, a także gęsty podszyt i obfite runo bogate w roślinne rzadkie na terenach miejskich. W ubiegłych latach w ramach zadania z Budżetu Obywatelskiego wykonano m.in. uporządkowanie terenu w zakresie: usunięcia gruzu, kamieni, śmieci, liści, gałęzi, konarów, a także innych zanieczyszczeń; koszenia traw; usunięcia pozostałości latarni, wywozu zanieczyszczeń z budynków przewidzianych do zabezpieczenia, pielęgnacji drzewostanu, zabezpieczenia zabytkowych budynków. W 2023 roku w ramach prowadzonych prac porządkowych wyburzone zostały również dwa budynki powojskowe” – opisuje na swojej stronie internetowej Zarząd Zieleni Miejskiej.
fot. /PSP w Krakowie/