Poznaj historię pieniądza w Krakowie. Możesz dotknąć prawdziwej sztabki złota 

KS
KS
Krakowski Salon Ekonomiczny NBP

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP to ciekawe miejsce na edukacyjnej mapie Krakowa. W tym miejscu możesz dowiedzieć się o historii pieniądza na ziemiach polskich, a także dotknąć prawdziwą sztabkę złota.

Ekspozycja stała 

O historii pieniądza na ziemiach polskich, a także o rodach bankierów i bankowości centralnej w Polsce opowiada wystawa stała, która mieści się w trzech salach na parterze budynku Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej 20. Ekspozycja jest podzielona na trzy uzupełniające się moduły tematyczne: Salę Polską, Salę Narodowego Banku Polskiego z gabinetem numizmatycznym, a także Salę Krakowską. 

To łącznie ponad 20 stanowisk, które za pomocą infografik i prezentacji multimedialnych przedstawiają dzieje pieniądza. Od narodzin państwa polskiego do czasów współczesnych, rody bankierów królewskiego miasta, sylwetki ważnych i wybitnych ekonomistów. Dodatkowo przedstawiają historię krakowskiego oddziału NBP, a także prezentują reprodukcje wyjątkowych monet i banknotów kolekcjonerskich. Można zobaczyć zabytkowy sejf bankowy, którego powstanie datuje się na początek lat 20. XX wieku – niezwykle rzadki przykład wysokiego kunsztu snycerki i rzemiosła artystycznego. Można nawet dotknąć prawdziwej sztaby złota, ważącej 12,5 kilograma. 

Darmowe wejście

Wystawę można zwiedzić indywidualnie lub z rodziną czy grupą w godzinach pracy banku: poniedziałek – piątek 8.00–15.00. Wejście jest bezpłatne, tak samo jak wypożyczenie audioprzewodnika. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://nbp.pl/edukacja/krakowski-salon-ekonomiczny/kontakt-kse/ 

Uzupełnieniem stałej ekspozycji jest czasowa wystawa plenerowa dotycząca 100-lecia utworzenia Banku Polskiego SA. Będzie można ją obejrzeć na placu Szczepańskim od 11 do 30 lipca. 

fot. /Kraków.pl/

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *