Problemy przedszkola w Nowej Hucie. Budynek nie spełnia podstawowych kryteriów 

KS
KS

Nie ma ratunku dla Samorządowego Przedszkola Specjalnego nr 100 w Krakowie. Sytuacja lokalowa placówki budzi poważne obawy. Gruntowny remont nie pomoże. 

Samorządowe Przedszkole Specjalne nr 100 pełni niezwykle istotną rolę w edukacji i terapii dzieci z niepełnosprawnościami w Nowej Hucie. Niestety budynek i jego sytuacja lokalowa nie jest kolorowa.  

Czytaj także: Dlaczego 15 maja jest zimno? Czym są zimna Zośka i zimni ogrodnicy?

Budynek nie jest do odratowania

Sytuacja lokalowa obiektu budzi poważne obawy, zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i możliwości realizacji zaleceń wynikających z orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego. 

Sprawą zajęła się radna Iwona Chamielec, która złożyła interpelację do prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. 

Przedszkole nie spełnia podstawowych kryteriów lokalowych wymaganych dla placówki tego typu. Radna w szczególności wskazuje na: 

  • Brak odpowiednich przestrzeni do realizacji terapii, a także zajęć specjalistycznych – obecnie istnieje tylko jedna sala, w której odbywają się zajęcia z integracji sensorycznej, gimnastyki korekcyjnej, muzykoterapii oraz rehabilitacji, co uniemożliwia skuteczne prowadzenie tych działań w optymalnych warunkach. 
  • Brak dedykowanych pomieszczeń do zajęć z Treningu Umiejętności Społecznych (TUS), zajęć korekcyjno-kompensacyjnych oraz innych zajęć wynikających z zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego. 
  • Problemy lokalowe zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, który funkcjonuje w przedszkolu. W budynku znajduje się duży zespół specjalistów, który obejmuje wsparciem około 60 dzieci. Brak odpowiednich warunków lokalowych poważnie ogranicza możliwość prowadzenia zajęć zgodnie z potrzebami rozwojowymi najmłodszych. 
  • Dwupiętrowy budynek z niedostosowanymi klatkami schodowymi, co stanowi poważne zagrożenie w sytuacji konieczności ewakuacji, szczególnie dla dzieci niechodzących. 
  • Brak spełnienia norm przeciwpożarowych, co dodatkowo podnosi poziom ryzyka i zagraża bezpieczeństwu dzieci oraz personelu.  
  • Przechodnie sale, które nie są dostosowane do specyficznych potrzeb dzieci z zaburzeniami sensorycznymi, co prowadzi do dodatkowych trudności w funkcjonowaniu przedszkola.  
  • Kuchnia umieszczona w kondygnacji piwnicznej bez dostosowanej wentylacji, co stanowi poważne utrudnienie w zapewnieniu odpowiednich warunków sanitarnohigienicznych.  
  • Posiłki są przynoszone do sal po wąskich, krętych schodach, co stwarza poważne zagrożenie dla personelu obsługi i zwiększa ryzyko wypadków.  
  • Brak parkingu dla rodziców – większość dzieci jest dowożona, a brak odpowiedniego miejsca postojowego utrudnia codzienne funkcjonowanie placówki.  
  • Budynek nie jest ocieplony, co wiąże się z wysokimi kosztami ogrzewania oraz niekomfortowymi warunkami termicznymi dla dzieci i pracowników.  
  • Dach budynku znajduje się w bardzo złym stanie technicznym i wymaga generalnego remontu.  

Czytaj także: Ciężarówki znikną z Klinów? Prezydent Miszalski odpowiada po naszej interwencji.

Gruntowny remont nic nie da

Z całą odpowiedzialnością podkreślam, że nawet gruntowny remont obecnego budynku nie jest w stanie zabezpieczyć potrzeb edukacyjno-terapeutycznych dzieci uczęszczających do przedszkola – pisze radna w interpelacji. 

Gruntowny remont nie pomoże, ponieważ główną barierą jest zbyt mała powierzchnia budynku oraz jego niedostosowanie funkcjonalne.  

Czytaj także: 13-latek był w śpiączce przez miesiące. Gdy odzyskał świadomość zaśpiewał… hymn Wisły.

Radna twierdzi, że jedynym rozwiązaniem, które odpowiada realnym potrzebom placówki, jest budowa nowego przedszkola w pełni dostosowanego do wymagań dzieci z niepełnosprawnościami, a także wyzwań współczesnej edukacji specjalnej. 

Co ciekawe już w 2023 roku przygotowano koncepcję nowego budynku przy ul. Bulwarowej. Wynika z niej, że nowy obiekt byłby usytuowany za Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, gdzie dzieci często realizują zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju. 

Czytaj także: Child Alert odwołany. 11-letnia Patrycja odnaleziona cała i zdrowa

Podaj dalej
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *