Sensoryczny Ogród Wyciszeń już otwarty. Da wytchnienie młodym pacjentom szpitala

KS
KS
ogród

5 czerwca otwarto Ogród Sensoryczny dla dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. To wyjątkowe miejsce zostało zaprojektowane przez studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W ogrodzie najmłodsi pacjenci, ich rodzice, ale też personel szpitala będą mogli się w nim wyciszyć i odpocząć. 

Budowa ogrodu była możliwa dzięki hojnej darowiźnie firmy Amazon oraz Fundacji TVN. 

Ogród został zaprojektowany tak, aby stanowił przestrzeń sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu dla małych pacjentów, ich rodzin oraz personelu medycznego. Jest to miejsce, w którym dzieci mogą odpocząć od szpitalnej rzeczywistości, angażując swoje zmysły w otoczeniu naturalnej zieleni, dźwięków przyrody oraz różnorodnych tekstur. 

Ogród posiada 5 stref działających na zmysły: wzroku, węchu, słuchu, dotyku oraz smaku. W każdej z nich znajdują się rośliny oraz mała architektura o działaniu sensorycznym. 

Strefa wzroku

W tej strefie podziwiać można lawendę wąskolistną, przywrotnika ostroklapowego, platana klonolistnego, turzycę Morrowa, hakonechloę smukłą, tawuły japońskie, funkię ‘Curly Fries’, rozchodnika okazałego oraz astra bylinowego, ale także porzeczkę złotą.

W tej strefie znajduje się także kilka ławek, jest to także miejsce do spotkań w niewielkich grupach.

Strefa węchu

W strefie węchu można pobudzić zmysł powonienia dzięki przyjemnie pachnącym roślinom: lilak pospolity ‘Palibin’, kalina wonna, jaśminowiec wonny, lawenda wąskolistna, kocimiętka Fassena, porzeczka złota.

Strefa słuchu

Strefa słuchu skupia się na doznaniach dźwiękowych. Dlatego też zaproponowano element wodny w postaci metalowej kuli, po której spływać będzie woda. Występują również dzwonki, potocznie nazywane cymbałkami, na których korzystający z ogrodu będą mogli wydobywać różne dźwięki. Wokół posadzono gatunki, które pod wpływem wiatru szumią, głównie są to trawy jak np.: proso rózgowate lub hakonechloa smukła. Wśród roślin znajdują się gatunki przyciągające owady, także wydające delikatne odgłosy. W pobliżu znajduje się huśtawka, na której można usiąść i wsłuchać się w dźwięki otoczenia.

Strefa dotyku

Głównym walorem gatunków, które można spotkać w tej strefie jest ich ciekawa faktura między innymi: miękkie oraz delikatnie owłosione liście oraz pędy czyśćca wełnistego, szorstka rudbekia błyskotliwa, duże pomarszczone liście funkii ‘Blue Umbrells’, miękkie igły cyprysika groszkowego ‘Curly Tops’, delikatnie kłujące kostrzewy, mięsiste liście bergeni sercowatej.

W strefie dotyku przygotowano ścieżkę sensoryczną. Ścieżkę bosych stóp, gdzie spacerujący mają możliwość wędrować po różnych nawierzchniach, o różnej fakturze, co działa na zmysł dotyku.

Strefa smaku

Strefa smaku posiada dużą drewnianą donicę, w której znajdują się poziomki, melisa i kilka odmian mięty. Ponadto w pobliżu znajduje się jagoda kamczacka, malina w odmianie ‘Polana’ oraz porzeczka czerwona. Każda z roślin dostarczy innych doznań smakowych jednak głównym odczuciem będzie słodycz owoców. W tej strefie możliwe jest posadzenie roślin przez dzieci, jeżeli będzie chęć zmiany gatunków bądź dosadzenia nowych.

Sensoryczny Ogród Wyciszeń to inicjatywa, którą zaproponował Personel Szpitala. Dostępny jest dla wszystkich pacjentów szpitala oraz ich rodzin. Otwarcie ogrodu to kolejny krok w stronę tworzenia przyjaznego i wspierającego środowiska w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

fot. /szpitalzdrowia.pl/

Źródło: szpitalzdrowia.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *