Targowiska zamienią się w kluby nocne? Jest stanowcze NIE

M N
M N
Stary Kleparz
Stary Kleparz

Czy Kraków doczeka aż dwanaście nowych imprezowych miejsc? Władze Krakowa zaproponowały, by lokale działające przy placach handlowych mogły serwować alkohol 25 godziny na dobę. Czy to oznacza, że Plac na Stawach, Rynek Dębnicki, Plac Rydla, Nowy czy Stary Kleparz zamienią się w wielkie imprezownie? Przeciwne jest Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków.

Oto komunikat Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków.

Władze miasta chcą wprowadzić rozwiązania, które umożliwią działanie klubów nocnych na popularnych krakowskich targowiskach. Zgodnie z propozycją nowego regulaminu lokale przy placach handlowych będą mogły przez 24 godziny serwować swoim gościom trunki wysokoprocentowe. Zmiany mają dotyczyć aż 12 lokalizacji, wśród których są takie miejsca jak m.in.: Plac na Stawach, Rynek Dębnicki, Plac Rydla, Nowy Kleparz i Stary Kleparz. Przyjęcie projektu sprawi, że życie nocne w wielu miejscach będzie przypominać rzeczywistość znaną z Kazimierza, a sytuacja przyczyni się do wyprowadzki kolejnych mieszkańców z szeroko rozumianego centrum. Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! apeluje do Prezydenta Miszalskiego i radnych miejskich o rezygnację z wprowadzania rewolucyjnych zmian. Obawiamy się, że jak tak pójdzie dalej to za kilka lat ziemniaki na targowiskach będą sprzedawane tylko w postaci pewnego wysokoprocentowego płynu.

Przyglądając się projektowi uchwały na pierwszy rzut oka można nie dostrzec jak bardzo duże zmiany mają zostać wprowadzone. Gdy przeanalizuje się jednak dokładnie cały dokument to wyraźnie widać, że nowe prawo otwiera furtkę dla podmiotów z branży alko-rozrywki. Jeden z zapisów dopuszcza prowadzenie działalności przez całą dobę, a z kolei w innym paragrafie jest zezwolenie na sprzedaż alkoholu w ramach usług określanych mianem ,,gastronomicznych”. Nocna prohibicja nie dotyczy trunków spożywanych na miejscu. Dlatego interes będzie mógł się kręcić przez cały czas. Zgodnie z aktualnie obowiązującą uchwałą wszystkie punkty na placach handlowych muszą kończyć swoją działalność najpóźniej o północy, a na niektórych targowiskach graniczna godzina jest ustalona jeszcze wcześniej, Wydłużenie czasu, kiedy mogą być podawane wysokoprocentowe trunki jest zmianą rewolucyjną i może przyciągnąć uciążliwe dla mieszkańców przybytki nastawione pod turystów. Trudno zrozumieć, czemu miasto nie przeprowadziło konsultacji społecznych w tak ważnej sprawie.

W uchwale jest mowa o gastronomi. Z punktu widzenia prawa w tym pojęciu mieszczą się jednak kluby nocne, puby, czy nawet dyskoteki, bo siłą rzeczy w takich lokalach serwowane są jakieś posiłki. Dlatego nowe przepisy umożliwią na targowiskach funkcjonowanie firm z branży alko-rozrywkowej. Przy obecnych rozwiązaniach konieczność wczesnego zamknięcia lokalu sprawia, że taki biznes nie byłby zbytnio opłacalny. Dopuszczenie działalności przez całą dobę zmienia jednak zupełnie postać rzeczy.

Siłą rzeczy rynek działa tak, że dochodowe firmy wypierają mniej rentowne. Dlatego po zmianie przepisów istnieje spore prawdopodobieństwo, że podmioty sprzedające alkohol będą przejmować lokale wynajmowane przez cienko przędące sklepy, które często ledwo wiążą koniec z końcem. W efekcie ważne dla społeczności lokalnych punkty handlowe będą zastępowane przez uciążliwe dla otoczenia bary i kluby nocne. Niektóre budki na placach handlowych są całkiem sporych rozmiarów i jak się połączy kilka obiektów to może postać dosyć duży lokal. Nie wiem jakie plany mają obecni zarządcy targowisk. Podmioty gospodarujące na placach są wyłaniane jednak w przetargach. Dlatego nie da się określić kto będzie zarządzał poszczególnymi miejscami za klika lat i czy nowe przepisy nie zostaną wykorzystane do prowadzenia intratnego biznesu.

Nawet jeżeli ogródki będą musiały zostać zamknięte o północy to wewnątrz lokali = sprzedaż alkoholu będzie mogła się odbywać przez całą dobę. Pijani klienci klubów potrafią być bardzo głośni. Często jest tak, że jak w jakimś miejscu działa pub to cała ulica nie może spać. Niby w regulaminie jest zapis, że podmioty działające na targowisku nie mogą generować nadmiernego hałasu. Tyle, że w wielu rejonach Krakowa na skargi mieszkańców kluby nocne odpowiadają, że to nie one są głośne, a ich goście za których formalnie nie odpowiadają. Prawo jest pełne dziur, które skrzętnie wykorzystują właściciele uciążliwych dla otoczenia biznesów. Obawiamy się. że wskutek zmian sporo mieszkańców będzie musiało się przyzwyczaić do oglądania rankiem wymiocin, a noc przestanie się wielu osobom kojarzyć z wypoczynkiem. Dużo placów handlowych jest położona blisko budynków mieszkalnych jak chociażby Plac na Stawach czy Rynek Dębnicki. Dlatego nowe prawo może być źródłem wielu problemów dla społeczności lokalnych.

Zastanawiam się czy projekt uchwały nie stanowi realizacji planu działania przedstawionego przez Nocnego Burmistrza, którego element stanowi rozproszenie życia nocnego na inne części miasta. Jest to zadziwiająca koncepcja, której wdrożenie nie pomoże mieszkańcom centrum, a przyczyni się do tworzenia nowych problemów. Mam nadzieję, że miasto zawróci z tej błędnej drogi.

Postulat naszego Stowarzyszenia jest prosty. Uważamy, że należy zachować obecnie obowiązujące rozwiązania i lokalne serwujące alkohol nie powinny móc działać przez całą dobę.

Poniżej lista zapisów regulaminów, które budzą obawy naszego Stowarzyszenia:

  • § 3. 1. Targowisko może być czynne codziennie przez całą dobę, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa i poniższych ograniczeń:

1) ogródki gastronomiczne oraz te spośród lokali gastronomicznych, które nie posiadają sali do konsumpcji mogą być czynne w godzinach:
a) od 6.00 do 22.00 – od niedzieli do czwartku, z wyłączeniem dni poprzedzających dzień wolny od pracy,
b) od 6.00 do 24.00 – od piątku do soboty oraz w dni poprzedzające dzień wolny od pracy;

  • § 10. 1. Na targowisku obowiązuje zakaz: 1) spożywania alkoholu (poza lokalami gastronomicznymi z wyszynkiem i ogródkami gastronomicznymi) – zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego;

Podaj dalej
1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *