Ulica Kościuszki. Dlaczego betonowe płyty a nie kostka? Miasto tłumaczy

M N
M N
Ulica Kościuszki (fot. Facebook / Łukasz Puła)
Ulica Kościuszki (fot. Facebook / Łukasz Puła)

Wiele emocji wywołuje remont ulicy Kościuszki. Miasto tłumaczy teraz dlaczego podczas prac wykorzystywane są takie a nie inne materiały.

O sprawie pisaliśmy kilka dni temu, gdy stanem ulicy Kościuszki przeraził się krakowski działacz społeczny, Łukasz Puła.

Zwrócił m.in. uwagę na to, że na ulicy stosuje się dwa rodzaje słupów oświetleniowych, na chodnikach brak jest spójności między poszczególnymi przestrzeniami, a dodatkowo zostały one utworzone z płyt betonowych, jakie stosowano w dawnych czasach.

Do sprawy odniosło się miasto. Magistrat zwrócił uwagę, że ulica Kościuszki – choć remontowana regularnie co 30-40 lat, tak gruntownej modernizacji jeszcze nie przechodziła. ″Ulica zyskuje nową infrastrukturę techniczną w postaci kanałów technologicznych, pełnego podpięcia kamienic do kanalizacji opadowej, nowoczesnego odwodnienia torowiska, rozbudowy sieci ciepłowniczej oraz wodociągowej. Do tego przebudowie poddano także most na Rudawie″ – czytamy.

Jak informuje miasto, projektant opierał się w swojej pracy między innymi na katalogu nawierzchni dla poszczególnych dzielnic Krakowa określonym w „Standardach infrastruktury pieszej miasta Krakowa”. W wypadku trotuarów na ul. Kościuszki nie bez znaczenia jest tu także opinia konserwatora zabytków, stąd chodniki na ul. Kościuszki są wykonywane z płyt betonowych, w rozmiarze 50 x 50 cm w kolorze szarym.

Płyta płycie nierówna

Miasto zwraca uwagę, że płyty te w niczym nie przypominają tych z lat 80. czy 90. ubiegłego wieku. Różnicę stanowi wysokiej klasy beton użyty do ich produkcji oraz estetyczne fazowanie krawędzi, co nadaje całości chodnika elegancki wygląd. Technologia wytwarzania pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni, co jest szczególnie istotne dla pieszych. Należy przy tej okazji zauważyć, że w historycznych centrach miast odchodzi się od używania niewygodnej dla pieszych kostki.

Na prośbę strony społecznej oraz rady dzielnicy, Zarząd Dróg Miasta Krakowa raz jeszcze przeanalizował ewentualną możliwość wymiany betonowych płyt na kostkę. Okazuje się, że na tym etapie prac, przy przebudowie ul. Kościuszki, wiązałoby się to z licznymi komplikacjami całego procesu budowanego.

Prace brukarskie zaawansowane w blisko 15 procentach

Obecnie prace brukarskie na ul. Kościuszki (stan na połowę października 2024 r.) są zaawansowane w 10–15 proc. Mają trwać do końca listopada. Zrywanie gotowej nowej nawierzchni i zastępowanie jej nową wiązałoby się – zdaniem magistratu – ze złym odbiorem społecznym takiej sytuacji.

Ulica Kościuszki (fot. Facebook / Łukasz Puła)
Ulica Kościuszki (fot. Facebook / Łukasz Puła)

Ewentualna zamiana płyt betonowych na kostkę to także wydłużenie prac budowlanych przy przebudowie ul. Kościuszki o kolejne kilka miesięcy – najpewniej do kwietnia 2025 r. Prawdopodobnie spowodowałoby to roszczenia finansowe wykonawcy, w wysokości ok. 440 tys. zł netto oraz dodatkowe koszty pośrednie, wynikające z ewentualnego wydłużonego terminu realizacji prac.

Zamiana płyt na kostkę wiązałaby się także ze złamaniem ustawy Prawo zamówień publicznych. Ustawa nie daje bowiem podstaw do takiej ingerencji w przyjęte wcześnie rozwiązanie. Złamane zostałyby także procedury unijne, na podstawie których prace przy przebudowie ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej są współfinansowane.

Przedłużający się remont byłby również dużym problemem w szczególności dla przedsiębiorców działających przy ul. Kościuszki.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *