Wianki w Krakowie 2024. Miastem zawładnie muzyka i nie tylko

KS
KS
wisła rzeka

Już w najbliższą sobotę 22 czerwca w Krakowie odbędzie się kolejne ciekawe wydarzenie. Chodzi o tegoroczne Wianki w Krakowie, które będą niezwykle różnorodne i potrwają aż dwa dni. Na mieszkańców czeka wiele atrakcji. 

W sobotę miastem zawładną muzyka i tradycja nocy Kupały, a w niedzielę będzie można spędzić czas z najbliższymi, aktywnie lub leniwie, w zależności od nastroju. Główną bohaterką wydarzenia będzie Wisła. 

Program tegorocznych Wianków jest pełen atrakcji, w których odnajdą się wszyscy mieszkańcy i goście Krakowa. Nie zabraknie zabawy, tańca i plecenia wianków – wszystko po to, by nad Wisłą i w innych zakątkach miasta radośnie świętować noc Kupały i początek lata. Intensywnie współpracujemy z wieloma instytucjami i jednostkami miejskimi, by stworzyć ciekawe, interdyscyplinarne wydarzenie. Takie, które buduje wspólnotę i pozostaje w pamięci na długo. Zapraszamy! – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF. 

Noc Kupały

Letnie przesilenie, znane jako noc Kupały, to w słowiańskiej tradycji kluczowy moment roku, kiedy cała natura – i człowiek będący jej częścią – rozkwita w pełni. Pradawne obrzędy i zwyczaje miały zapewnić uczestnikom oczyszczenie, płodność i szczęście. Ważną rolę w tym święcie odgrywają zioła i kwiaty, a także woda. Kontynuując stare tradycje, spotkamy się nad największą z polskich rzek, by razem przeżyć najkrótszą noc w roku i świętować początek lata. 

Ciekawi artyści na scenie

Wianki w Krakowie nieodzownie kojarzą się z muzyką, która niesie się od Wawelu aż w dół Wisły. W tym roku na wiankowej scenie usłyszymy laureatkę czterech Fryderyków Natalię Przybysz. Obecnego na scenie muzycznej od ponad dekady Rubensa oraz grupę Freakin’ Disco, której muzyka to energetyczne połączenie elektroniki z psychodelią. Podczas koncertu wystąpi również jedna z najbardziej obiecujących wokalistek w Polsce Zalia i słoweńska artystka Astrid specjalizującą się w grze na elektronicznej harfie. Poza tym w ramach programu EtnoWianki, realizowanego przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie można będzie zobaczyć tradycyjne tańce bałkańskie w wykonaniu zespołu Iglika. Dodatkowo będzie można także nauczyć się zaśpiewać lub po prostu wysłuchać najstarszych pieśni świętojańskich. Muzeum planuje również wspólną zabawę w tanecznym kręgu, do której będą mogli włączyć się wszyscy uczestnicy wydarzenia. 

Plecenie wianków

Na uczestników krakowskiego święta w kilku lokalizacjach na Plantach będą czekały stacje plecenia wianków wraz z kwiatami, trawami i innymi roślinami, z których będzie można stworzyć niepowtarzalną ozdobę. W sobotę po południu na Powiślu będzie można wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek. Nie zabraknie warsztatów artystycznych z plecenia wianków z tłumaczeniem na PJM dla dzieci z dysfunkcją słuchu. Wszyscy posiadacze i posiadaczki wianków będą mogli pod koniec dnia puścić je na Wisłę na terenie Przystani Muzeum Krakowa. 

Relaks i szereg atrakcji

Po sobotnich szaleństwach przyjdzie czas na odpoczynek na łonie przyrody. Na niedzielę zaplanowano szereg atrakcji, które pozwolą zrelaksować się w gronie najbliższych. Przystań Muzeum Krakowa zaprosi na plener malarski i rejsy przyrodnicze (obowiązują bezpłatne wejściówki). Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zorganizuje bezpłatne zajęcia kajakarskie dla dzieci i młodzieży. Cricoteka urządzi… Piknik Niemożliwy, czyli sąsiedzkie śniadanie, warsztaty plastyczne i wspólne muzykowanie. Dla wielbicieli rzeźby przygotowano spacer związany z wystawą „Bereś”. Dla miłośników teatru zaplanowano spektakl plenerowy tańca współczesnego „Some Things Touch”, który odbędzie się przed Klubem Studio.

Spotkajmy się w dniach 22–23 czerwca – nad Wisłą i nie tylko – by razem uczcić początek lata! Harmonogram wraz z informacją o wejściówkach zostanie opublikowany wkrótce. Wydarzenia są bezpłatne, o ile w opisie nie zaznaczono inaczej. Więcej informacji na Facebooku.

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *