W Wielki Piątek w katedrze na Wawelu wierni będą mogli zobaczyć i uczcić niezwykłą relikwię – fragment gwoździa z krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. To jedyna taka relikwia w Polsce i jeden z najcenniejszych skarbów wawelskiej katedry.
Niezwykła relikwia z XV wieku – historia gwoździa z Golgoty
Relikwia gwoździa z krzyża Chrystusa trafiła do Krakowa w 1425 roku jako dar papieża Marcina V dla króla Władysława Jagiełły i królowej Zofii z okazji narodzin ich syna, przyszłego króla Władysława Warneńczyka. Do Polski przywiózł ją kardynał Giordano Orsini, a uroczysta procesja przez miasto zakończyła się złożeniem relikwii w katedrze na Wawelu, gdzie przechowywana jest do dziś.
Fragment gwoździa z Golgoty umieszczony jest w barokowym, pozłacanym relikwiarzu w kształcie monstrancji, oplecionym wieńcem cierniowym i zwieńczonym rzeźbą anioła trzymającego krzyż. Relikwiarz ozdobiony jest szafirami, rubinami i szmaragdami, a na jego stopie znajdują się srebrne medaliony z płaskorzeźbionymi scenami pasyjnymi: Wieczerzy Pańskiej, Modlitwy w Ogrójcu, Biczowania i Cierniem koronowania.
Uroczyste nabożeństwo i adoracja relikwii w Wielki Piątek
Wielki Piątek to szczególny dzień, kiedy relikwia gwoździa z krzyża Chrystusa zostaje wystawiona do publicznej adoracji. Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego z uczczeniem relikwii rozpocznie się o godzinie 15:00 przy ołtarzu tzw. Czarnego Krucyfiksu, przed którym, według tradycji, modliła się królowa Jadwiga.
Podczas nabożeństwa odczytywana jest Ewangelia o śmierci Chrystusa, a wierni wspólnie odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji Polski i całego świata. Po modlitwie każdy może indywidualnie podejść do relikwii, by oddać jej cześć i pomodlić się w ciszy.
Jak podkreślają duchowni, ceremonia przyciąga co roku tłumy krakowian i pielgrzymów z całej Polski. -Szczególnym dniem jest Wielki Piątek. Wtedy krakowianie i wierni z całej Polski gromadzą się o godz. 15 w katedrze, by wziąć udział w nabożeństwie Męki Pańskiej, podczas którego odczytywana jest ewangelia o śmierci Chrystusa. Wierni odmawiają także Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji Polski i całego świata– mówi ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu.
Relikwia o wyjątkowym znaczeniu
Gwoźdź z krzyża Chrystusa przechowywany na Wawelu to relikwia pańska, czyli bezpośrednio związana z wydarzeniami zbawczymi. Ma około 1,5 centymetra długości i został osadzony w XV-wiecznym gwoździu oraz połączony złotą obwódką. Choć nie ma stuprocentowej pewności co do autentyczności relikwii, jej niewielki rozmiar i historia przekazania przez papieża są mocnym argumentem za jej wyjątkowością.
Na co dzień relikwia jest przechowywana w skarbcu katedry, szczelnie zamknięta za kratami. Wystawiana jest do adoracji tylko w piątki Wielkiego Postu oraz właśnie w Wielki Piątek, podczas specjalnego nabożeństwa.
Katedra na Wawelu – miejsce modlitwy i tradycji
Wielki Piątek na Wawelu to nie tylko okazja do zobaczenia jednej z najcenniejszych relikwii chrześcijaństwa, ale też czas głębokiej modlitwy i refleksji. Nabożeństwo i adoracja relikwii gwoździa z krzyża Chrystusa to tradycja sięgająca XV wieku, która co roku przyciąga tysiące wiernych.
Jeśli chcesz wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, przyjdź do katedry na Wawelu w piątek 18 kwietnia o godzinie 15:00. To niepowtarzalna okazja, by w ciszy i skupieniu oddać cześć relikwii, która od niemal 600 lat jest symbolem wiary