Dobra informacja dla turystów i mieszkańców. Podhale wypowiada wojnę quadom

M N
M N

Czy to początek końca tego typu rozrywki? Podhalańskie gminy: Kościelisko i Poronin podjęły uchwały ograniczające możliwość rekreacyjnego korzystania z quadów. Czy turyści korzystający ze szlaków górskich odetchną z ulgą?

 

Ryk silników to zmora zwierzyny leśnej i turystów, którzy szukają w górach okazji do wyciszenia. Na quady coraz częściej skarżą się także lokalni mieszkańcy. I nowe uchwały to ukłon właśnie wobec nich. Restrykcje polegają między innymi na tym, że nie będzie można jeździć na quadach w pobliżu zabudowań. Są odpowiedzią na rosnące niezadowolenie społeczne i liczne interwencje związane z dewastacją pól.

Reklama: Jakie kasy fiskalne wybrać dla małego biznesu?

W Kościelisku wprowadzono zakaz poruszania się pojazdami terenowymi w odległości mniejszej niż 500 metrów od budynków mieszkalnych oraz w godzinach nocnych od 19.00 do 9.00. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.

Jazda po ścieżkach rowerowych, polach, łąkach i pastwiskach bez zgody właściciela terenu oraz po prywatnych drogach gruntowych bez pozwolenia ich zarządcy jest surowo zabroniona. Dodatkowo, wprowadzono limity dla zgrupowań pojazdów: pięć dla quadów i buggy, trzy dla skuterów śnieżnych i dwa dla samochodów terenowych. Firmy wynajmujące te pojazdy muszą informować klientów o nowych przepisach.

– Ta uchwała to odpowiedź na liczne skargi mieszkańców oraz potrzeba ochrony naszych cennych terenów. Chcemy zapewnić spokój, bezpieczeństwo i dbać o przyrodę. Pojazdy terenowe i skutery śnieżne często niszczą naturalne środowisko i są źródłem hałasu, dlatego podjęliśmy zdecydowane kroki – powiedział wójt Gminy Kościelisko Roman Krupa.

W Poroninie ograniczenia są jeszcze bardziej restrykcyjne i obejmują również motocykle crossowe, trialowe i enduro. Przepisy zezwalają na korzystanie z pojazdów terenowych przez ich właścicieli lub współwłaścicieli tylko w formie przejazdów indywidualnych.

Większa liczba pojazdów może poruszać się jedynie na specjalnie wyznaczonych i oznakowanych terenach, oddalonych o co najmniej 300 m od budynków mieszkalnych. Jazda po lasach, polach, łąkach, pastwiskach i prywatnych drogach gruntowych bez zgody właściciela lub zarządcy jest zabroniona.

Za naruszenie uchwalonych przepisów będzie groziła kara grzywny określona w kodeksie wykroczeń. W razie niszczenia mienia, jeśli wartość szkody nie przekroczy 800 zł, sprawca może zostać ukarany grzywną do 5 tysięcy zł, karą ograniczenia wolności lub aresztem do 30 dni. Jeżeli szkoda przekroczy tę kwotę, czyn kwalifikowany jest jako przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *